ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16874 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Thriller podle skutečné události Nezanechat stopy vstoupí do kin

0 jsk 8.4.2022

Polský thriller Nezanechat stopy vychází ze skutečného případu Grzegorze Przemyka, středoškoláka a syna básnířky a disidentky Barbary Sadowské, kterého v roce 1983 ubila policie k smrti. Snímek sleduje příběh jeho kamaráda Jurka, jediného svědka bití, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna. Represivní režim se snaží využít celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčel.

Druhý film Jana P. Matuszyńského (Poslední rodina) soutěžil o Zlatého lva na festivalu v Benátkách a byl také polským kandidátem na Oscara. Film vznikl v koprodukci Polska, Francie a České republiky. Do kin vstoupí 5. května pod hlavičkou Aerofilms.

Příběh se odehrává v roce 1983 ve Varšavě krátce po konci stanného práva. Policie zastaví tři slavící středoškoláky a chce je legitimovat. Grzegorzovo neuposlechnutí vede k zatčení a následnému bití na služebně, které vyústí v jeho smrt. Snímek autenticky zachycuje náladu předrevolučního Polska a události, které vedly k pádu totalitního režimu.

Jako hlavní inspirace pro film sloužila kniha Nezanechat stopy: Případ Grzegorze Przemyka od Cezaryho Łazarewicze. „Díky tomuto filmu jsem měl možnost prozkoumat komunistický režim v Polsku osmdesátých let z různých perspektiv. Na Przemykově případu mě asi nejvíc zaujala zvrácenost toho celého. Po mém předchozím filmu Poslední rodina se i snímek Nezanechat stopy staví silně proti představě, že stačí spoléhat na to, co se píše v novinách,“ říká režisér Jan P. Matuszyński.