ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12591 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Stooges: Kytarista Ron Asheton nalezen mrtev

0 Redakce 7.1.2009

Ron Asheton, kytarista a baskytarista The Stooges, byl včera 6. ledna nalezen mrtvý ve svém domě.

S největší pravděpodobností se příčinou smrti šedesátiletého kytaristy stal infarkt, i když tato verze nebyla ještě oficiálně potvrzena.
Asheton byl zakládajícím členem  The Stooges, společně se svým bratrem, bubeníkem Scottem Ashetonem, baskytaristou Davem Alexanderem a charismatickým frontmanem Iggym Popem. Muž, který hrál slavné riffy v klasikách jako No Fun, Down On The Street a I Wanna Be Your Dog, na třetím albu kapely Raw Power (1973) natočil také linky basové kytary. Po komerčním neúspěchu tohoto alba ovšem z The Stooges odešel a hrál v řadě dalších kapel, mimo jiné v The New Order (neplést si je s britskou kapelou stejného jména) a Destroy All Monsters. Na konci devadesátých let pracoval na soundtracku k filmu Velvet Goldmine, ato spolu s Markem Armem z Mudhoney, Mikem Wattem z The Minutemen a  Thurstonem Moorem a Stevem Shelleyem ze Sonic Youth.

V roce 2000, Asheton začal opět hrát se svým bratrem Scottem a připojil se k nim i již zmíněným Mikem Watt. Formaci začali fanoušci záhy přezdívat The New Stooges – a poté, co jejich vystoupení viděl Iggy Pop, rozhodla se čtveřice spolu reformovat skutečné The Stooges. Svou první comebackovou show pak kapela odehrála v roce 2003. O čtyři roky později vydala také album s novým materiálem The Weirdness. A v této sestavě – v loňském roce na podzim – kapela vystoupila také v Praze.

Ne na posledním místě nutno připomenout, že Ashtonovi patří 29. příčka v žebříčku časopisu Rolling Stone 100 Nejlepších kytaristů všech dob.