ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13877 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Artist si odnesl sedm britských filmových cen BAFTA

0 Redakce 13.2.2012

Černobílý film The Artist ovládl udílení britských filmových cen BAFTA, když si odnesl sedm trofejí, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepší režii pro Michela Hazanaviciuse. Nejlepším hercem v hlavní roli byl vyhlášen Jean Dujardin. Kromě tří cen v hlavních kategoriích získal francouzsko-belgický snímek i ocenění za nejlepší originální scénář, nejlepší hudbu, nejlepší kameru a nejlepší kostýmy. The Artist měl celkem 12 nominací a je hlavním favoritem pro letošní Oscary. V lednu už například získal tři Zlaté glóby a byl nominován v deseti oscarových kategoriích, jejichž držitelé budou vyhlášeni v Los Angeles.

Ceny BAFTA patří k nejsledovanějším filmovým oceněním mimo USA a v minulosti naznačovaly výsledky oscarového klání. V roce 2010 triumfoval v Británii film Milionář z chatrče, který pak uspěl i při vyhlašování Oscarů. Loni totéž zopakoval snímek Králova řeč.

Po dvou oceněních si letos odnesly snímky Jeden musí z kola ven a Hugo a jeho velký objev. Špionážní thriller Jeden musí z kola ven byl nominován na 11 cen, ale uspěl jen v kategoriích nejlepší britský film a nejlepší scénář podle předlohy. Snímek Hugo a jeho velký objev režiséra Martina Scorseseho měl devět nominací, ale uspěl jen ve dvou technických kategoriích. Americký režisér však navíc dostal ocenění za celoživotní dílo.

Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Meryl Streepová za ztvárnění někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady.
Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Octavia Spencerová za svoje účinkování ve filmu Černobílý svět. Za stejnou úlohu už získala Zlatý glóbus a je za ni nominována i na Oscara.

Ocenění pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Christopher Plummer za film Začátky. Dvaaosmdesátiletý Plummer se tak stal zatím nejstarším hercem, který vyhrál cenu BAFTA. Plummer za stejnou roli už získal Zlatý glóbus i nominaci na Oscara.

Nejlepším filmem v jiném než anglickém jazyce byl vyhlášen španělský snímek Kůže, kterou nosím. Cenu pro nejlepší animovaný film si odnesl snímek Rango, který porazil Tintinova dobrodružství a Velkou vánoční jízdu.

rwi