ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7589 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Thálii za celoživotní činoherní mistrovství dostal Josef Somr

0 Richard Winter 31.3.2014

Josef Somr se stal v sobotu držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. “Načítám audioknihy, což je pro mě vlastně už jediná umělecká činnost. Moc si jí vážím, protože jsem to měl vždycky rád. Chci to dělat, dokud mi zdraví dovolí; začínám mít určité potíže s očima,” řekl Somr novinářům.

Oblíbený herec Josef Somr, který osmdesátiny oslaví v polovině dubna, prošel od roku 1956 scénami v Českém Těšíně, Brně a Pardubicích, než se stal v roce 1965 členem pražského Činoherního klubu. V roce 1978 přešel do Národního divadla. Je držitelem již tří prestižních Thálií.

Zvláštní cenu Kolegia Cen Thálie převzal režisér, dramatik a spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček. “Děkuji za to, že bylo pochopeno snažení moje i našeho divadla, které se zásadně vyjadřuje přes herce. Od začátku jsme se cítili jako divadlo režírovaného herce,” sdělil Smoček.

Thálií za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla ocenila Herecká asociace Zdeňka Peřinu a cenu určenou činoherci do 33 let obdržel člen brněnského HaDivadla Martina Siničáka. Za celoživotní mistrovství byla oceněna i Dagmar Rosíková v kategorii muzikál a opereta. Za balet a pantomimu získal toto ocenění Petr Koželuh a za operu Zdeněk Švehla.

Za nejlepší výkon v kategorii činohra ocenila asociace Terezu Vilišovou za roli Amy v inscenaci Můj romantický příběh, kterou uvedlo ostravské Divadlo Petra Bezruče. Z mužů získal cenu Petr Mikeska za roli Paula Verlaina ve hře Úplné zatmění. Uvedlo ji Městské divadlo Mladá Boleslav.

V kategorii muzikál a opereta získala Thálii Lucie Bergerová za Alžbětu Báthoryovou v inscenaci Báthoryčka v Těšínském divadle. Z mužů byl oceněn Marek Holý za roli Zorra ve stejnojmenné inscenaci pražského Divadla Hybernia. Ocenění v kategorii opera získali Jana Šrejma Kačírková za titulní roli v inscenaci Anna Bolena na jevišti Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Jiří Přibyl. Ten ztvárnil Falstaffa ve stejnojmenné opeře Moravského divadla Olomouc. V kategorii balet, pantomima dostali Thálii Marta Drastíková za roli Julie a Ondřej Vinklát jako Romeo v inscenaci Romeo a Julie Národního divadla v Praze.

Ceny Thálie udělovala Herecká asociace už pojedenadvacáté a slavila tak Mezinárodní den divadla.

Foto: Petr Novák, Wikipedia