ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 31315 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tereza Voříšková a Eliška Křenková ve hře Amerikánka

0 jsk 27.7.2018

Na Jatkách78 v Praze vzniká nová divadelní inscenace v režii Viktora Tauše. Drama o svobodě, touze žít, o osamělosti i přátelství nazvané Amerikánka bude mít premiéru 13. září 2018.

Známý filmový producent a režisér podruhé ve své kariéře míří na divadelní prkna. Nová hra, do které obsadil Terezu Voříškovou a Elišku Křenkovou, sleduje osud Emy Černé, dětské hrdinky stojící proti celému světu. Na své cestě překonává pobyt v dětském domově, pěstounskou péči i pasťák. Věří totiž, že někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží.

Tereza Voříšková popisuje důvody, proč se rozhodla na Amerikánce spolupracovat, takto: „Eliška byla velký důvod, proč jsem tu roli vzala. Je skvělá herečka a úžasný člověk. Jsme na sebe napojené a prožily jsme spoustu věcí, pozitivních i negativních, a doufám, že tohle všechno bude na jevišti vidět.” „Známe se, jsme na sebe napojené a ani se o to nemusíme snažit. To je rozhodně veliká výhoda. Máme před sebou minimální bariéry,” doplňuje Eliška Křenková.

Kromě výjimečného prostředí prostoru Jatku78 má Amerikánka i zajímavou scénu, kterou umožňuje postavit pouze uvedený divadelní prostor. Scénografie Jana Kadlece nabyla hloubky dvaceti metrů, šířky deseti metrů a výšky tří metrů. Dojem umocní živá hudba Petra Ostrouchova na každém představení a kostýmy Michaely Horáčkové-Hořejší.

Divadelní plakát pro Amerikánku vytvořilo studio Ex Lovers ve spolupráci s fotografkou Bet Orten.

Viktor Tauš říká: „Amerikánka je inspirována skutečným osudem dívky, kterou jsem potkal v čase, kdy jsem žil na ulici. Její příběh ve mně vzbuzuje otázky, se kterými se konfrontuji už téměř dvacet let. Střídavě jsem se mu během té doby věnoval s mnoha autory. Vznikly tak nakonec příběhy tři, všechny inspirované jedním lidským osudem. V každém z nich s inspirací ale nakládám tematicky i žánrově po svém, a každý z nich budu vyprávět na platformě jiného média. V září 2018 na Jatkách78 uvedeme divadelní hru, tu o rok později zaznamenáme ve 3D formátu a uvedeme v kinech. Na podzim roku 2019 začneme připravovat film a minisérii. Paralelně s filmem bude vznikat kniha.“

(foto: Jatka78)