ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17618 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Televize o svátcích dávaly často uváděné pohádky

0 Redakce 27.12.2011

Mezi nejčastěji uváděné filmy v domácích televizích patří především české komedie a pohádky. Rekordmanem je Pyšná princezna Bořivoje Zemana, která se na obrazovce České a předtím federální televize objevila už třicetkrát. Bez ní si ani nelze představit Vánoce či Velikonoce. Mezi další často uváděné pohádky patří Byl jednou jeden král, Hrátky s čertem a Obušku, z pytle ven!. O letošních Vánocích nabídla pohádku Byl jednou jeden král Prima 26. prosince, Pyšnou princeznu a Tři oříšky pro Popelku uvedla Nova na Štědrý den, stejně jako Česká televize Princeznu se zlatou hvězdou na čele.

V žebříčku veřejnoprávní televize jsou za Pyšnou princeznou na dalších místech Princezna se zlatou hvězdou na čele (22 repríz) a tři komedie s Vlastou Burianem – Anton Špelec, ostrostřelec (19 repríz), Ducháček to zařídí a U pokladny stál, které byly uvedeny už osmnáctkrát. Za nimi jsou s 16 reprízami oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku a Byl jednou jeden král.

Televize Nova zařadila za dobu své existence šestnáctkrát veselohru Bořivoje Zemana Anděl na horách z roku 1955. Jen o reprízu méně měl o tři roky starší snímek Dovolená s Andělem, rovněž s Jaroslavem Marvanem v roli revizora na odborářské rekreaci.

Šestnáctkrát jsme uvedli i snímek Rodinné trampoty oficiála Tříšky se Sašou Rašilovem v titulní roli. Stejný počet repríz měla bláznivá komedie o potřeštěné dívce Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou, kterou režisér Martin Frič natočil rovněž koncem 50. let. Diváky láká i Fričův Hotel Modrá hvězda (14 repríz); i tady vytvořila Golová hlavní roli.

Také televize Prima má své evergreeny. Stálicemi jsou především snímky Národního filmového archivu, například U pokladny stál, Přednosta stanice nebo Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím.

Nepsaným evergreenem pro všechny televize je sovětská pohádka Mrazík, která byla natočena před 47 lety a mimořádnou přízeň získala díky vynikajícímu dabingu.

rwi