ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18393 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Telegraph Gallery vystavuje geometrickou krajinu Jana Poupěte

0 jsk 16.2.2022

Na poli českého výtvarného umění si Jan Poupě vybudoval stabilní pozici zejména díky geometrizované formě tradiční olejomalby, kterou olomoucká Telegraph Gallery představí na výstavě Neuralscape pod kurátorským vedením fotografa Jana Dotřela. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 24. února v 18 hodin. V galerii bude k vidění do 1. května.

Koncept výstavy Neuralscape představuje tvorbu Jana Poupěte, která je zaměřena na reprezentaci krajiny. Nejedná se však o klasickou (mimetickou) krajinomalbu, ale o její abstrahovanou formu. Výstava podřizuje a propojuje galerijní prostor s velkoformátovou olejomalbou Density o rozměrech 320 x 450 cm a vytváří tak site-specific instalaci.

Divák může na výstavě také nalézt experimentální skulpturu věnující se jednomu ze základních elementů v obsažených krajině. Objekt Proudění II vychází z autorova dlouhodobého zájmu a fascinace aerodynamikou, pohybem vzduchu v atmosféře a prostoru.

Způsob malířské reprezentace krajiny Jana Poupěte není ani mimetický, ani čistě abstrahující. Jedná se o mentální dekonstrukci vnímání prostoru, která je následně přenesena na plátno. Nástroje chápání prostoru, jako je perspektiva či měřítko, Jan Poupě imaginativně ohýbá, rozkládá na prvočinitele, aby z nich následně vystavěl novou krajinu, vysvětlil kurátor Jan Dotřel.