ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29268 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Telegraph Gallery vysílá třetí signál ze Sbírky Roberta Runtáka

0 jsk 15.8.2022

Jak souvisí František Kupka a Jan Zrzavý s pop-artem nebo performativním uměním? Nejen na tuto otázku odpovídá výstava Signál III: Mistrovská díla ze Sbírky Roberta Runtáka (1900–1990), kterou připravila olomoucká Telegraph Gallery. Výstava byla zahájena ve čtvrtek 28. července a přehled umělců i -ismů je rozmanitý. Prohlédnout si ji v Olomouci lze až do 25. září.

Výstava prezentuje přes sto uměleckých děl od zhruba devadesáti umělců ze Sbírky Roberta Runtáka. Zastoupeny jsou malby, grafiky, fotografie, ale i sochy či objekty, které jsou rozděleny do osmi sekcí. Po architektonické stránce se výstavy ujal Mark Ther, pod jehož rukama vznikl originální a pro galerie netradiční výstavní prostor. Jako kurátor byl přizván historik umění David Voda, který letos v Olomouci otevřel nový výstavní prostor Rub Gallery.

Z vystavovaných autorů, kteří se prosadili také v zahraničí, je třeba zmínit Jana Zrzavého, Františka Kupku, Adrienu Šimotovou, Josefa Čapka, Emila Fillu, Jindřicha Štyrského, Eduarda Ovčáčka, Stanislava Kolíbala, Karla Malicha či Petra Nikla.