ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4689 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Taneční a divadelní Bazaar Festival má deset let

0 jsk 21.2.2024

Bazaar Festival slaví deset let. Dalo by se bilancovat, ale není to úplně jeho styl. Proto festival ke svému desátému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi.

Tématem letošního ročníku proto jsou Odvážné praxe. Zažít je na vlastní kůži mohou návštěvníci od 15. do 25. března v pražském Ponci, divadle pro tanec, Alfredu ve dvoře, Divadle X10, Arše+ a na dalších místech v Praze.

Festival odstartuje 15. března multimediální divadelní přednáškou s názvem Cyber Elf polská divadelní a operní režisérka Magda Szpecht, která se bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 rozhodla pověsit svou dosavadní kariéru na hřebík a stát se kyber elfkou. V této nové praxi, ve které bojuje proti dezinformacím, využívá divadelní zkušenosti a skrze divadelní prostředí pak diváky provádí tím, čemu se každý den v rámci své práce věnuje.

Dalším z výrazných setkání s tvůrci i jejich praxí bude taneční inscenace Dance Floor 2022 Any Dubljević, Kasii Kania a Marje Christians. Jejich performance je jakýmsi dokumentárním a zároveň silně tělesným subjektivním výzkumem, hlavním cílem je transformovat stereotypní vnímání těla a uvádět ho do nových kontextů, do feministické „pornokrajiny“.

Prostor pro zpětnou vazbu se naskytne i v rámci work-in-progress performativní procházky Doroty Michalak a Alice Minar (na snímku) v okolí Löwitova mlýna v Libni. Poslední součást festivalu pak bude přímo spojena s odvážnými tvůrci a tvůrkyněmi, kteří chtějí s publikem sdílet své praxe, metody, inspiraci, témata, respektive všechno to, co předchází finálnímu dílu. Formou mini workshopů, performativního pikniku, diskuzí i prezentací se otevřou ke Sdílení svých odvážných praxí.