ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29579 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Talentované mládí v pražském Mánesu

0 jsk 22.7.2022

Eliška Podzimková, Marie Urbánková, Jan Vajda a Anna Niklová. Čtyři mladí výtvarníci zaplnili svými díly prostory Galerie ART Concept v Mánesu na nábřeží v centru Prahy.  Prodejní výstavu s názvem A není to spíš koníček?, která bude přístupná následující měsíc, zahájila 20. července  neformální vernisáž.

Název skupinové výstavy A není to spíš koníček? s lehkou nadsázkou odkazuje k otázce, kterou při prezentování své tvorby začínající umělci čas od času slýchávají. „Jsem moc ráda, že můžu vystavovat společně s lidmi, jejichž práci absorbuju už celkem dlouho. Například Honza Vajda byl jedním z prvních ilustrátorů z Čech, kterého jsem začala sledovat, a teď spolu vystavujeme? Úlet! Myslím, že jsme krásný průsečík různých ilustrátorských stylů a naše práce nám dělá radost. Snad je to z toho poznat,“ konstatuje s úsměvem Eliška Podzimková.

Pozvání ke společné prezentaci potěšilo také Annu Niklovou: „Je skvělé, že můžu vystavovat společně s Eliškou, Marií a Honzou na této barevné a veselé výstavě a že nám Galerie Art Concept poskytla svůj krásný prostor v Mánesu. V rámci výstavy představuji Riso grafiky ze série ručně vyrobených ilustrovaných sešitů, které přistupují k sešitovým stránkám a jejich mřížkám jako k pohyblivému prostoru, kde se mohou dít všelijaké nečekané věci.“

Marie Urbánková vytvořila speciálně pro výstavu v Mánesu cyklus jedlíků: „Celý proces jsem si moc užila, po půl roce, kdy jsem konstantně pracovala na samých zadáních a zakázkách, jsem si vytvořila osm zcela volných papírových diorám a byla to nesmírná radost! Jde o osm pohledů skrze břicho do určitých mikrosvětů, scenérií, které jsem ručně vystříhala a komponovala do prostoru jakéhosi kukátka uprostřed postavy jedlíka.“

Vystavené obrazy Jana Vajdy jsou vytvořeny digitální kresbou. „Používal jsem čistě digitální prostředky, které nenapodobují reálné tahy tužky nebo barvy, ale pracoval jsem jen s čistou linkou a plochou, která by jinak, než na počítači nešla vytvořit. Potěšilo mě, že Galerie Art Concept se nebojí vystavit ilustrace, které nejsou vnímané jako opravdové umění, ale spíš jako obrázek do knížky nebo časopisu,“ podotkl autor.