ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5568 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Takové maličkosti jsou příběhem obyčejného hrdinství

0 jsk 22.2.2023

Ačkoli irská vypravěčka Claire Keeganová (na snímku) nepatří k plodným autorkám, má status literární hvězdy a sběratelky ocenění. Svědčí o tom i její poslední kniha Takové maličkosti, dílo jemně vybroušené krásy a síly, nominované na prestižní Man Bookerovu cenu 2022.

Autorka se v něm vrací k ostudné kapitole irských dějin, k tzv. Magdaleniným prádelnám provozovaných katolickou církví, jejichž temnotu zahlédne hlavní hrdina, tvrdě pracující muž, manžel a otec Bill Furlong.

Novelu vydává Prostor v českém překladu Hany Ulmanové. Ta k ní říká: „Vzhledem ke svým zkušenostem si mohu dovolit být jako překladatelka hodně vybíravá, nicméně po této novele jsem sáhla okamžitě. Oslovila mě jak na první pohled jednoduchým jazykem, i když pozor, zdání klame a adekvátně ho převést nebylo vůbec snadné, tak opět na první pohled jednoduchým příběhem, pod nímž se ovšem skrývají vrstvy až nečekaně hluboké. Hlavně mě však zaujalo téma běžného hrdinství, které kromě nutného váhání a pochyb zpravidla provází víra nikoli v Boha, ale v obyčejnou lidskost. A aniž bych chtěla znít pateticky, práce mi šla v době, kdy česká veřejnost projevila ohromnou ochotu pomáhat ukrajinským občanům prchajícím před válkou, od srdce i od ruky. A doufám, že je to na výsledku znát.“