ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5683 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Také v České republice již první kina nabízejí pětirozměrný zážitek

0 Redakce 29.2.2012

Také v České republice začínají promítat první kina slibující návštěvníkům při sledování speciálních filmů pětirozměrný zážitek. Vedle trojrozměrného obrazu mohou diváci v 5D kinech díky moderní technologii vnímat také pohyb a různé vůně. Zřejmě první dvě tuzemská 5D kina byla loni otevřena v nákupních centrech Avion Shopping Park v Praze a Brně, kde fungují pod názvem Cinema Maxim.

Nová 5D kina promítají speciální filmy, jejichž délka se zpravidla pohybuje od pěti do 15 minut, a ve srovnání s klasickými biografy mají mnohem menší kapacitu. Například do 5D kina v nákupním centru Eden, které je údajně největší v Česku, se vejde devět diváků. Filmy promítané v 5D kinech obsahují záběry z mořských hlubin, jízdy po horské dráze či letu vesmírem. Cena vstupenky na jeden několikaminutový film činí v případě Cinema Maxim 75 korun.

Další "pětirozměrný biograf" bude zanedlouho zprovozněno v pražském nákupním centru Eden a v polovině března má přibýt nové 5D kino v pražském nákupním centru Galerie Harfa.

Virtuálního vtažení do děje se v 5D kině docílí jednak pomocí sedaček, které se pohybují a vibrují, a jednak využíváním zařízení na výrobu kouře, vypouštění vody, vůní či vzduchu. Vybavit 5D kino není levná záležitost. Křeslo, které se třese a kymácí podle toho, co se zrovna odehrává na filmovém plátně, přijde spolu s přídavnou technologií na několik tisíc dolarů. Ve Spojených státech, odkud novinka pochází, bylo vibrujícími křesly vybaveno už několik desítek kinosálů. Podle odborníků lze očekávat, že tato nová technologie se postupně rozšíří také v Evropě.

rwi