ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8944 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tajemný nápis na fasádě Kunsthalle Praha 

0 jsk 11.2.2021

Tajemná věta, která vybízí k uvažování nad jinakostí. Zářivý světelný nápis na fasádě právě vznikající Kunsthalle Praha. Kolemjdoucí překvapuje v umělcově mateřském jazyce – malgaštině. Český překlad by mohl znít takto: Překlady našich dávných vášní a budoucích tužeb.

Multikulturní umělec, scénograf a básník Joël Andrianomearisoa, který v roce 2019 jako vůbec první umělec reprezentoval rodný Madagaskar na 58. Bienále v Benátkách, jím reflektuje současnou krizi a naléhavost okamžiku. Výrazná světelná instalace je ústředním výstupem umělecko-korespondenčního projektu, který diváci mohou od února do června 2021 sledovat na sociálních sítích Kunsthalle Praha.

„Když přijel Joël Andrianomearisoa poprvé do Prahy, aby navštívil Kunsthalle, našel město ve stavu, v jakém nebylo od Sametové revoluce. Zbavené turistů působilo jako strnulá kulisa. Bylo to v červnu 2020, pár týdnů po uvolnění restrikcí souvisejících s prvním lockdownem. Plánování mezinárodní výstavy se v tomto kontextu zdálo být riskantním podnikem. Z obvykle jednoduchých otázek, například transportu uměleckých děl nebo umělcově spoluúčasti na instalaci, se začaly stávat velmi složité problémy,“ přibližuje počátek projektu Christelle Havranek, hlavní kurátorka Kunsthalle Praha.