ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27008 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Švédská pirátská strana dobyla Brusel

0 Redakce 10.6.2009

Ve volbách do Evropského parlamentu získala švédská Pirátská strana (Piratenpartiet) 7,1 % hlasů, a tedy jedno poslanecké křeslo.

Pro stranu, jejíž liberální program je postavený především na reformě autorských práv, to je výjimečný úspěch. Piráti mají ovšem ve Švédsku masivní podporu především mezi mladými lidmi: co do počtu členů je třetí největší stranou v zemi. Její mládežnická odnož „Mladí piráti“ je největší politickou organizací mládeže. To všechno je důkaz, že svoboda informací a šíření kultury není jen okrajové téma pro pár potrhlých utopistů. 7,1 % je skoro tolik, kolik v ČR dostali lidovci. Za takovým úspěchem stojí i to, že strana dokázala kolem jednoho atraktivního tématu postavit solidní a smysluplnou politickou agendu. Hovoří o podpoře vzdělání, soukromí občanů a o transparentnosti státních orgánů.

Pirátská strana sice není nijak propojená s pirátským serverem Pirate Bay, jehož provozovatelé byli nedávno odsouzeni k pokutám a jednomu roku odnětí svobody za napomáhání k porušování autorských práv, ale samozřejmě se jich zastává. Poté, co v roce 2006 policie vtrhla do prostor Pirate Bay, do strany na protest vstoupily tisícovky nových členů. Poslancem EP za Pirátskou stranu se s největší pravděpodobností stane Lars Christian Engström, devětačtyřicetiletý programátor a aktivista. Zasadil se mimo jiné o to, že Evropský parlament odmítl velmi restriktivní návrh evropské směrnice o patentech.