ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16162 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Svátek kvetoucích sakur v Praze

0 jsk 18.4.2023

Svátek kvetoucích sakur Hanami 2023 se uskuteční v sobotu 22. dubna v parku Hanspaulka na Praze 6. Od 10 do 17 hodin bude možné zažít Hanami v autentické podobě, tak jak si ho užívá celé Japonsko právě v těchto dnech.

„Hanami, doslova pozorování květů, bylo dříve doménou šlechty. Když rozkvetly sakury, nastal čas zasít rýži. A proto se moudří panovníci rozhodli k těmto oslavám přizvat i rolníky a prostý lid. Bez ohledu na původ či zaměstnání se všichni společně radovali z příchodu jara a čerpali z té krásy sílu a naději,“ přibližuje svátek organizátorka Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

Hanami je jeden z nejpopulárnějších jarních festivalů v Japonsku vůbec. I dnes ho společně slaví rodiny, přátelé, spolužáci i kolegové. V principu jde o piknik pod rozkvetlými stromy se spoustou jídla, pití, zpěvu a společného klábosení až do večerních hodin.

Ve 13.30 hodin rozezní park bubeníci na tradiční japonské bubny taiko. Skupina Wadaiko yosa-yosa se věnuje stylu bubnování, který je typický pro lidové slavnosti i chrámové rituály.

Umění japonské kaligrafie představí paní Mari Kučera. V 15.30 hodin následuje její ukázka psaní na velké plátno. Výsledné dílo zrcadlí stav mysli i duši samotného autora. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet napsat vlastní kaligrafii, poskládat origami nebo si vyrobit panenku císaře či císařovny. Vstup je zdarma.

Tagy: