ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29557 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Švandovo divadlo uvede rodinné drama Dům bez Boha

0 Richard Winter 30.9.2014

Dům bez Boha, pozoruhodný příběh o jednom nesnadném návratu domů v režii Petra Štindla, připravuje Švandovo divadlo v Praze. Hra vyprávějící mimo jiné o tom, jak se potkat a smířit s duchy minulosti, aby už nezasahovali do našich životů, bude mít premiéru 8. listopadu ve Velkém sále: její uvedení se tak odehraje v období Dušiček, památky zesnulých, i Halloweenu, kdy mrtví údajně vstávají z hrobů…

V roli Marka, studenta bohoslovectví, který se po otcově smrti vrací zpět do rodné vesnice, se představí talentovaný Tomáš Červinek. Nový člen hereckého souboru se tak u Švandů uvede hned v hlavní roli první velké premiéry nové sezóny.

Oporou mu bude scénář Doda Gombára, který se dostal až do finále Cen Alfréda Radoka za rok 2008, a také silný tým jeho hereckých spoluhráčů, kteří s ním budou stát na jevišti při jeho premiéře před pražským publikem: David Punčochář a Robert Jašków v rolích Markových bratrů, Marek Pospíchal, Tomáš Pavelka v alternaci s Patrikem Děrgelem, Miroslav Hruška, Filip Čapka a Martina Krátká. Roli Matky ztvární hostující Johanna Tesařová, a jako Alžběta, Markova švagrová, se na scéně objeví Andrea Buršová, od letošní sezóny další posila smíchovského souboru.

“Dům bez Boha je o hledání pevného bodu, jímž může být víra, rodina i vlastní sebevědomý postoj. Je o tom, že naše minulost si na nás vždy někde počká – tím spíše, pokud jsme se s ní nevyrovnali. O tom, co utváří i zpochybňuje naši identitu. A také o okamžiku, s nímž se jednou nejspíš potká úplně každý z nás: někdo navždy odejde a rodina bez něj musí najít svůj nový smysl a řád,” říká dramaturgyně Martina Kinská.

Podle ní je Dům bez Boha „hrou o pěti dějstvích“ – rodinným dramatem s mnoha komediálními scénami, v němž ale nechybí ani velmi křehké, až snové okamžiky. Na otázku, zda se Bůh v této hře nachází, odpovídá dramaturgyně šalamounsky: „Většina postav doufá, že ano. Ostatně na jejich, ani našem mínění toto přece nezávisí…”