ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27098 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Švandovo divadlo uvede hru, kterou napsal robot

0 jsk 25.2.2021

V pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle v Praze uskuteční unikátní akce.  Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního života z pohledu robota.

Premiéra projektu zasvěceného pokroku a fascinujícím technologiím se uskuteční online prostřednictvím živého přenosu na webových stránkách www.theaitre.com. Představení se odehraje česky s titulky tlumočenými do angličtiny. Součástí inscenace bude i debata s odborníky. Ti se spolu s divadelníky pokusí zodpovědět na otázku, zda robot zvládne napsat divadelní hru.

S nápadem oslavit stoleté výročí premiéry Čapkovy hry novým dílem napsaným „hlavou robota“, tedy umělou inteligencí, přišel v roce 2019 inovátor Tomáš Studeník. Jeho myšlenky se ujal tým informatiků z Matfyzu vedený počítačovým lingvistou Rudolfem Rosou.

Ten už od střední školy vystupuje na internetu pod přezdívkou R.U.R. Rosův tým využil na projekt jazykový model GPT2 vyvinutý konsorciem OpenAI. Spoluzakladatelem konsorcia byl i vizionář a podnikatel Elon Musk. Autoři projektu předpokládají, že v průběhu příštího roku by se systém mohl zdokonalit natolik, aby místo sledu scének vygeneroval skutečnou celovečerní hru.