ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20770 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Švandovo divadlo láká na Noc divadel

0 Richard Winter 4.11.2014

V sobotu 15. listopadu se Švandovo divadlo opět připojí k Noci divadel. Akce, kdy se divadla po celé Evropě otevírají veřejnosti až do nočních hodin, se v České republice koná už podruhé. U Švandů chystají ten večer celkem šest vystoupení, zvaní jsou dospělí, ale i teenageři a rodiče s dětmi. Noc divadel zde začíná v 17 hodin a končí po půlnoci.

Vstup je zdarma, výjimku tvoří pouze mimořádné představení Crash u potoka podle románu Karoliny Světlé, které začne od 20.30 ve Velkém sále: i sem ale vstupenky stojí pouze 50 Kč.

Program zahájí v 17 hodin Dětské divadelní studio ve foyer divadla, kde představí svoji populární písničkovou koláž z představení Dneska jsme dál. Po něm nastoupí v 19 hodin na malé scéně Studia soubor Buchty a loutky s magickým Automatem na filmy, který dokáže přehrát jakýkoli film na přání publika. V téže době začne ve Velkém sále ukázka z chystaného písničkového a varietního Dekabaretu v energickém podání hereček a herců ze Švandova divadla.

Poté bude hlavní scéna patřit hře Crash u potoka: inscenace Doda Gombára s výtečnými hereckými výkony Patrika Děrgela, Martiny Krátké, Kristýny Frejové, Tomáše Pavelky, Marka Pospíchala, Zuzany Onufrákové, Davida Punčocháře, Miroslava Hrušky a dalších je volně inspirována románem Karoliny Světlé a vypráví o jedné podivné svatební veselici – ve Velkém sále začíná ve 20.30. Hodinu poté, ve 21.30, se ve Studiu představí TheatreUncut, který speciálně pro Noc divadel připravilo Divadlo Letí: premiéry krátkých divadelních her napsaných o aktuální situaci v naší zemi budou diváky provokovat k zamyšlení i k diskusi.

V komorním Studiu pak vše završí předpůlnoční koncert skupiny EMA. Kapela herců a neškolených muzikantů v čele s Patrikem Děrgelem (Švandovo divadlo) a Michalem Sedláčkem (Divadlo Petra Bezruče) tu zahraje a zazpívá pro radost sobě i ostatním. Jejich koncert ve stylu folkrocku s nádechem Balkánu i Ostravy tu začíná ve 22.30. A vzhledem k tomu, že nadšené publikum minule nechtělo EMU pustit z pódia, se tentokrát její – v historii teprve druhé – veřejné vystoupení nejspíš protáhne daleko přes půlnoc…

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night a probíhá vždy třetí listopadovou sobotu už od roku 2008. V roce 2013 se akce poprvé zúčastnila i Česká republika. Zapojilo se tehdy 80 amatérských i profesionálních divadel a souborů z 25 měst a přišlo 40.000 diváků. Druhý ročník Noci divadel vyhlášený na 15. listopadu 2014 se odehraje ve znamení Roku české hudby a uskuteční se ve 29 městech celé republiky – všude tam se v 19.00 rozezní společný potlesk. Na programu budou tento rok třeba i divadelní cyklojízdy.