ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9775 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Stockholmský syndrom je o tom, jak výstřel změní životy sedmi lidí

0 Redakce 9.1.2020

Nešťastná událost, která zapříčiní nečekané pokračování plné zvratů. To je východisko nového dvoudílného dramatu Stockholmský syndrom, který uvidí diváci v premiéře v neděli 12. a v neděli 19. ledna od 20.10 hodin na ČT1. Hlavní postavy, mezi nimiž jsou David Švehlík, Martin Finger, Zuzana Mauréry, Elizaveta Maximová nebo Vojtěch Vondráček, budou čelit nejen mezním situacím, ale i vlastnímu svědomí a morálce.

„Scenárista Miroslav Sovják dokáže vybudovat příběh, který začíná u souseda na dvorku a postupně se změní v drama s mezinárodním přesahem. K postavám se dokážeme dostat velmi blízko, a tak je těžké se přiklonit na stranu jedné či druhé. Lákalo mě, že o vině či nevině si rozhoduje divák sám,“ říká režisér minisérie Dan Svátek, který se k televizní tvorbě vrátil po celovečerním snímku Úsměvy smutných mužů.

Stejně jako v tomto filmu obsadil i ve Stockholmském syndromu do hlavní role Davida Švehlíka. Ten hraje kriminalistu Viktora Mojžíše, jehož dceru napadne pes. Při obraně padnou tři výstřely, poslední má fatální následky. Nejen pro Viktora, který musí nastoupit do výkonu trestu, ale i pro majitele zastřeleného psa Jindřicha Oseckého, jež z poloviny těla ochrne. Aby se představitel této postavy Martin Finger necítil na vozíčku neobratně, potřeboval několik lekcí.

„Měl jsem klidného a příjemného učitele, vozíčkáře Jiřího Pleška, se kterým jsme zůstali kamarádi. Od něj jsem se naučil třeba přejet práh mezi dveřmi, otočit vozík za jízdy v úzké chodbě, nebo vylézt z vany a přesednout z ní do vozíku. Jsou to úkony, které mohou působit nenáročně, ale bez tréninku, aby nebylo vidět, že na vozíku sedíte poprvé, se zvládnout nedají,“ řekl.

(foto: Martin Popelář)