ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5237 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Steve Jobs a jeho 5 skladeb

0 Redakce PLAY.CZ 14.2.2019

Kariérní portál VímVíc vám ve spolupráci s Business Animals přináší 5 písní, které miloval zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy Apple Steven Paul Jobs, známý jako Steve Jobs. Co ho motivovalo a díky kterým skladbám dokončoval projekty, u kterých nikdo nepředpokládal, že by v budoucnu mohly fungovat?

Před více než sedmi lety přišel svět o jednu z nejznámějších osobností počítačového průmyslu posledního půl tisíciletí. Stále si ho ale připomínáme různými způsoby. Někteří hledají motivaci v citátech o životě, zatímco Jobs si raději pustil do uší světoznámé skladby nebo meditoval. Právě tak krotil svůj temperament a podporoval kreativitu. Hudba má bezpochyby dalekosáhlé účinky a konkrétní melodie dokonce aktivují důležité části mozku.

Jaké skladby ho nutily zachovat si individualitu a kvůli kterým chtěl měnit svět? Proč změnil svůj postoj k cestování, v jakém okamžiku chtěl dokončit projekt za každou cenu a jaký interpret mu pomáhal usínat?

1. Rolling Stones a píseň Best of Burden
Kdo by neznal britskou rockovou skupinu, ve které kraluje zpěvák Mick Jagger a o trochu méně známý kytarista Keith Richards. Vznikla již před 57 lety a po různých změnách obsazení skupiny hraje dodnes. Protipól skupiny The Beatles s písní Best of Burden kladou důraz na to, že je třeba si zachovat individualitu i přes tlak okolí. Jobs měl plno fanoušků, ale i odpůrců, se kterými se dokázal vyrovnat právě kvůli této písni.

2. John Lennon a píseň Imagine
John Winston Ono Lennon, britský zpěvák a hudební skladatel ze skupiny Beatles, protipólu Rolling Stones, bezesporu ovlivnil vývoj rocku ve 20. století. John Lennon v této písní popisuje své snílkovství:

“Imagine there’s no countries
It isn’t hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace…!”

A tak Steve Jobs poslouchal tuto skladbu v okamžiku, kdy chtěl proměnit svět na lepší místo k životu.

3. Grateful Dead a píseň Truckin‘
Není pochyb o tom, že diář Steva Jobse byl nacpaný k prasknutí. Jeho úspěchy v počítačovém průmyslu vedly k účasti na mnohých schůzkách a meetinzích. A právě kapela Grateful Dead způsobila, že Steve Jobs začal o cestování uvažovat kompletně jinak. Přejezdy a přelety pro něj už nebyly dále možností k relaxování a odpočinku, ale byl to pro něj čas k přemýšlení. K uvažování nad kreativními nápady a přemýšlení nad mezerami, které musí zaplnit.

4. Miles Davis a píseň Blue in Green
Nikdo nemůže Milesi Davisovi upřít označení nejvýraznější osobnosti hudby 20.století. Americký jazzový trumpetista měl několik přezdívek. Označován byl přezdívkami „geniální kiksař“,  „jazzový chameleon“ nebo také „princ temnot“. Není se čemu divit, že ikonický Miles Davis se svou písní Blue in Green ulehčil Jobsovi zklidnit mysl i po náročném dni plném práce. Na zakladatele Applu tato píseň dokonce působila jako ukolébavka.

5. Peter, Paul and Mary a píseň Blowing in the Wind
Jobs byl proslulý tzv. GTD – Get things done. Byl zarytý, dokázal dokončit i projekty, které se zpočátku zdály jako nemožné. Bob Dylan napsal pro Petera, Paula a Mary píseň o dokončení věcí, které jsou již započaté. Je potřeba stát neustále pevně na zemi a věřit i ve velmi nepravděpodobné. A Steve Jobs se touto písní bezpochyby řídil.

Steva Jobse si budeme navždy pamatovat jako toho, komu bylo slovní spojení dress code business casual za každých okolností cizí a fanoušci ho mohli vidět téměř bez výjimky v roláku. Až se budete strachovat, že by vás kvůli nedostatečné motivaci mohla čekat výpověď a budete hledat stimuly, pusťte si do sluchátek tuhle skvělou klasiku!