ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5149 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Státní hrady a zámky loni navštívilo 4,25 milionu lidí

0 Richard Winter 31.1.2014

Státní hrady a zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v roce 2014 navštívilo 4,25 milionu lidí. Přestože šlo podle památkářů z hlediska počasí o nepříznivý rok, návštěvnost byla skoro stejná jako v předchozím roce. Počet návštěvníků na 101 zpřístupněných objektech znamená pokles oproti rekordnímu roku 2012 o dvě procenta.

Ještě v polovině října ale ukazovala čísla pokles o téměř deset procent. Dlouhá zima a studené jaro zpomalily začátek návštěvnické sezony a třeba na oblíbených hradech Velhartice, Rabí (na snímku), Hazmburk, Trosky nebo Bezděz musela sezona začít později z bezpečnostních důvodů. Další problémy způsobily červnové povodně. Návštěvnosti ale pomohl konec roku, kdy se zase opozdil nástup zimy. Generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková sdělila, že i přes klimaticky náročné podmínky překročili plánované výnosy a dosáhli tržeb ze vstupného ve výši 415 milionů korun.

Počet návštěvníků se loni podle mluvčí zvýšil na 40 procentech památek. Nejnavštěvovanější památkou roku ve správě NPÚ se nově stal zámek Lednice, na který zavítalo 328.303 lidí, tedy o pět procent víc než v návštěvnicky rekordním roce 2012. Jen o pár tisíc návštěvníků méně přišlo na Český Krumlov, který žebříček vedl předloni a jeho návštěvnost meziročně vzrostla o dvě procenta. Třetí nejnavštěvovanější hrad v České republice, Karlštejn, vidělo loni 218.000 lidí, přibližně stejně jako v předchozím roce.

Tagy: ,