ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15552 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Staroměstskou radnici zaplní práce scénografa a architekta Meleny

0 Redakce 6.6.2011

Dílo významného českého scénografa a divadelního architekta Miroslava Meleny představí retrospektivní výstava, která v červnu zaplní Křížovou chodbu a Rytířský sál Staroměstské radnice v Praze. Expozice Ve službách divadla ukáže desítky prací, které mohli diváci spatřit především v pražském Studiu Ypsilon, dále v Naivním divadle v Liberci, Národním divadle, Městském divadle v Brně a na dalších známých scénách doma i v zahraničí. Vernisáž se bude konat 7. června v 17.00.

Výstava, kterou pořádají Institut umění – Divadelní ústav a Teatrum mundi o. s. za podpory Ministerstva kultury ČR, potrvá do 28. června a je součástí doprovodného programu Pražského Quadrienale 2011. Souběžně s výstavou připravují organizátoři vydání knihy, kterou slavnostně pokřtí na vernisáži.

"Teprve při náhledech knihy jsem si uvědomila, kolik za sebou nechal práce. Všechno šlo stranou – osobní život, vztahy, zdraví. Byla to posedlost divadlem, která až bere dech… Přála bych si, aby se stejným dojmem odcházeli i návštěvníci výstavy,“ říká Kateřina Melenová, dcera a členka realizačního týmu výstavy.

Miroslav Melena (1937 Louny – 2008 Praha) patří k největším osobnostem české scénografie i divadelní architektury. Přestože podle jeho projektů bylo postaveno nebo rekonstruováno celkem dvacet divadel a multifunkčních kulturních center a realizováno na 120 scénografií, nedočkal se během svého života samostatné publikace ani souborné výstavy. Tím větší událostí bude chystaná expozice ve Staroměstské radnici, která je rozdělena do dvou částí: scénografické v křížové chodbě a architektonické v Rytířském sále v prvním patře. Návštěvníci uvidí originály návrhů, makety, součásti dekorací, loutky a také videoprojekce realizovaných divadelních interiérů a budov, včetně hlavních a slavných realizací a projektů. Zajímavostí je originální ateliér přenesený z jeho působiště na Hrubé Skále.

rwi