ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24138 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Springsteen a Rahman vybojovali Zlaté glóby za filmovou hudbu

0 Redakce 16.1.2009

Poté co byl vyznamenán Cenou Kritiky v kategorii Nejlepší původní píseň k filmu – za skladbu Wrestler k stejnojmennému snímku – dočkal se Bruce Springsteen ekvivalentu tohoto ocenění i na ceremoniálu u příležitosti udělování Zlatých glóbů.

11. ledna ze slavnostního večera v L.A. se Zlatým globem za hudbu odcházel i A.R. Rahman – pro změnu v kategorii Nejlepší původní hudba k filmu za práci na soundtracku k Slumdog Millionaire (Milionář z chatrče), snímku Dannieho Boyla, který se také stal velkým vítězem večera.

Pro Springsteena je to již druhý Zlatý globus. V roce 1994 obdržel druhou nejvýznamnější cenu ve světě kina (po Oscarech), za píseň Streets of Philadelphia z filmu Philadelphia. Ve stejném roce získal i svého prvního Oscara – samozřejmě, za stejnou skladbu. Nový hit Springsteena The Wrestler vyšel jako digitální singl na konci loňského roku a byl zahrnut jako bonus na nové album muzikanta Working on a Dream, které Columbia uvede oficiálně na trh 27. ledna.
Pro Rahmana je Zlatý globus první v jeho kariéře. Hudebník je považován za jednoho z největších mistrů filmových soundtracků v Bollywoodu. Je držitelem devíti cen Filmfare Awards a čtyř trofejí Silver Lotus Awards – dvou nejprestižnějších filmových vyznamenání v Indii. Západní veřejnost zná převážně jeho práci na filmech Královna Alžběta: Zlatý věk (2007) a Lagaan: Tenkrát v Indii (2001).

Jak je známo, vítěze v jednotlivých kategoriích Zlatého globu určuje Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu (Hollywood Foreign Press Association), a držitelé globů jsou považováni za hlavní adepty na filmové ceny Akademie, zpravidla udělované zhruba o měsíc a půl (až o dva) později než Zlaté globy.