ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5574 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spolupracovníci vzpomínali na Šimka a Grossmanna

0 Redakce 6.12.2013

Při příležitosti vydání sedmnáctialbového box setu Šimek & Grossmann – Komplet 1966-1971 uspořádal Supraphon vzpomínkový podvečer, kde se sešli spolupracovníci, přátelé a pamětníci známé dvojice.

Na spolupráci oblíbené dvojice zavzpomínala vdova Magdalena Šimková, ale i zpěvačky Miluška Voborníková, Petra Černocká, Jana Svobodová či folkové duo Mirek Paleček a Michael Janík.

Producentka Supraphonu Naďa Dvorská k vydání 17CD box setu uvedla: „Na kompletu nahrávek jsme pracovali od března i za pomoci sběratelů. Jsou tam záznamy z generálek nebo řada neobyčejně nádherných povídek, které byly cenzurované.“

Zpěvačka Miluška Voborníková vyprávěla: „Šimek s Grossmannem tvořili přímo na jevišti, měli sice kostru, ale podle aktuálnosti a toho, jak publikum reagovalo, dokázali odbourat sebe, publikum i nás. My jsme se řehtali za portálem.“ Magdalena Šimková zavzpomínala: „Jsem ráda, že záznamy uslyší i ti mladí, kteří je znají třeba jen z nahrávek značně krácených. Ve svých scénkách zejména v roce 1968 používali řadu jinotajů a metafor. Jejich dialogy jsou vtipné i dnes.“

Cenzoři měli prý náročnou práci. Podle pamětníků při představeních nedokázali ani oni udržet vážnou tvář. Jejich úkol skončil se skonem Jiřího Grossmanna v roce 1971. Od jeho úmrtí včera uplynulo 42 let, zemřel v svých 30 letech. Miloslav Šimek odešel jako třiašedesátiletý 16. února 2004.

Foto: ceskatelevize.cz

Tagy: ,