ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5230 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spojeni Mahlerem slibuje hudební událost roku

0 jsk 6.6.2024

Neopakovatelná umělecká i historická konstelace nastane 11. září ve 20.15 hodin na Výstavišti Praha. Pod názvem Spojeni Mahlerem tam vystoupí spojené orchestry České filharmonie a Bamberských symfoniků, aby pod taktovkou Jakuba Hrůši (na snímku) provedly Symfonii č. 7 Gustava Mahlera v místech, kde skladatel v roce 1908 osobně řídil její světovou premiéru.

Koncert pod širým nebem nabídne divákům více než tři tisíce míst k sezení na speciálně vybudované scéně na prostranství před Průmyslovým palácem. Společně s dalšími koncerty Dvořákovy Prahy se stane pomyslným vrcholem oslav Roku české hudby z dílny Akademie klasické hudby.

Světová premiéra Sedmé symfonie se odehrála v rozlehlém Koncertním pavilonu, který v areálu dnešního Výstaviště vznikl u příležitosti Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory a po jejím skončení byl stržen.

„Takové možnosti my nemáme, přesto se dobovým okolnostem přiblížíme v maximální možné míře. Tehdejší premiéru provedly orchestry České filharmonie a někdejšího Nového německého divadla v Praze. Právě jeho členové po poválečném odsunu z Československa položili v Bavorsku základy dnešních Bamberských symfoniků,“ upřesňuje ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

(foto: Petra Hajská)