ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7256 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spisovatelce Rowan Coleman vychází u nás druhý román Není co ztratit

0 Richard Winter 27.10.2015

Některá rozhodnutí jsou těžká jen do té chvíle, kdy je uděláme. Protože pak už Není co ztratit. Jaké to je po odchodu od násilnického manžela? I o tom je stejnojmenný román Rowan Coleman. Britské spisovatelce Rowan Coleman vychází u nás již druhý román. Spokojená manželka a matka pěti dětí si nevyhledává jednoduchá témata. Na jaře jí vyšla Kniha vzpomínek pojednávající o tom, jaké to je onemocnět Alzheimerem.

V aktuálním románu Není co ztratit(The Runaway Wife/Dearest Rosie) v překladu Dany Chodilové, se věnuje problematice domácího násilí. Není co ztrati vychází v edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy nesoucí podtitul Čtěte bez předsudků. Letošek vyhlásila Karin Lednická z nakladatelství Domino Rokem velkých témat. Každá kniha ze zmiňované edice se zaobírá závažným společenským problémem (Teď tě vidím, Nicole C. Kear – autobiografický roman o postupném slepnutí; Rodinná čest, Lucy Ferriss – roman o střetu dvou kultur, dvou světů a jedné lásce pákistánské dívky a amerického chlapce; Až úplně dolů, Jennifer Weiner – o nárocích současné společnosti a závislosti na lécích).

Kniha Není co ztratit pojednává o tom, že některá rozhodnutí jsou těžká jen do té chvíle, kdy je uděláme. Pak už se jen sami sebe ptáme, proč jsme je tak dlouho odkládali.Rose Pritchardová se odhodlávala dlouho, snad až příliš dlouho. Odejít od násilnického manžela není tak snadné, jak by se mohlo nezasvěceným zdát, a tak Rose dlouhá léta setrvávala v nesnesitelném soužití. Z černé díry beznaděje ji vytáhla docela obyčejná pohlednice: pár laskavých slov od člověka, s nímž se setkala před lety, jen na pár chvil. Tak málo stačilo, aby zdeptaná Rose pochopila, že musí odejít. Že nemá co ztratit. Že může jenom získat.

Utíká s několika narychlo sbalenými kousky oblečení a se sedmiletou dcerkou Maddie. Když se uprostřed noci ocitá na prahu vesnického penzionu, uvědomí si, že teď už skutečně není cesty zpět. Ve stejné chvíli se začne trápit pochybnostmi: neudělala strašlivou chybu? Nehoní se za nesmyslnou chimérou? Bude si umět vybudovat úplně nový život?

Ať už bude odpověď na všechny znepokojivé otázky jakákoli, jisté je jedno: že Rose zkrátka nezbývá nic jiného, než aby se pro sebe a pro svou dceru pokusila vybudovat lepší život. I kdyby ji to mělo stát cokoli.