ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18011 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spirituál kvintet oslavil pětaosmdesátiny svého zakladatele Jiřího Tichoty

0 jsk 19.4.2022

Ač koncertní kariéra Spirituál kvintetu definitivně skončila loňskými třinácti rozlučkovými koncerty v pražské Lucerně, písně ansámblu, kterým za šedesát let aktivní činnosti prošla řada výjimečných osobností, tu budou i nadále. Více než výmluvně to naznačuje i název právě vydávané kompilace Zpívat se nepřestane/To nejlepší.

Pro formát 2LP, čítající osmadvacet skladeb, CD (26 skladeb) i digitální verzi pomyslné best of sestavil člověk z nejpovolanějších – spoluzakladatel a kapelník Spirituálu Jiří Tichota. Ten oslavil 18. dubna oslaví pětaosmdesáté narozeniny, a možná tak není náhodou, že vinylová stopáž činí právě 85 minut.

„Spirituál kvintet, první tehdy československá folková kapela, hrál a nahrával v době několikerého střídání typu nosičů. První zakladatelskou sestavu, ze které už žiji jen já, vlastně zcela minul jen Edisonův váleček… Sami jsme sice nenahrávali ještě ani na šelaky, ale ty už jsme znali opravdu důvěrně… LP, jak s úctou ke kapacitě byl propagován následný, vinylový nerozbitný zvukový nosič, jsme pak již plnili ostošest. Předcházela tomu ale ještě kuriozita: jedna námi nahraná píseň byla Supraphonem vydána jako hrající pohlednice, skutečně papírová pohlednice větší velikosti s naším obrázkem překrytým soudím průhledným celuloidem s drážkami; pakárna, která se vzhledem k formátu na otočných talířích gramofonů špatně přehrávala a po několika přehráních zničila. Ale kdo to má?“ glosuje s nadhledem sobě vlastním uznávaný muzikolog a odborník na nejrůznější podoby spirituálové tvorby ve vnitřním obalu nové kompilace.