ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12048 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spectaculare opět na jaře

0 jsk 31.1.2022

Devátý ročník multimediálního festivalu Spectaculare se letos vrátí do tradičního jarního termínu, aby od 3. března do 17. května představil to nejzajímavější ze současné mezinárodní alternativní scény s přesahy do moderní klasické hudby, jazzu, ambientu, elektroniky i experimentu. Mezi první potvrzené interprety patří dvojice Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft, dj poolboi, Rival Consoles nebo showcase berlínského labelu 7k!

Návštěvníky nečekají jen koncerty, ale také filmová promítání, workshopy s českými i zahraničními hudebníky a výstava.

„Po loňském ročníku, výjimečně konaném vzhledem k pandemii na podzim, se navracíme do jarního data. Spectaculare proběhne opět v různých pražských lokacích, především Paláci Akropolis. Jak je zvykem, většina interpretů se v Praze objeví v premiéře, ať už německo-norské duo Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft, bristolský kvintet Ishmael Ensemble, americký elektronický producent dj pooolboi, italský talent na poli post-moderní hudby Ed Carlsen nebo i showcase berlínské neoklasické značky 7k! v čele se skladatelem Niklasem Paschburgem (na snímku). Věřím, že k tahákům bude jistě patřit i dvojkoncert britských elektronických velikánů Rival Consoles a Lone,“ říká k letošnímu programu ředitel a dramaturg festivalu Josef Sedloň.

Festival zahájí ve čtvrtek 3. března propojení artificiální hudby a jemné elektroniky.

V tvorbě italského hudebníka Eda Carlsena splývají postupy moderní klasiky s elektronickými beaty a ambientními zvukovými stěnami. Sekundovat mu bude německá bratrská dvojice Brueder Selke aka Ceeys, vytvářející s pomocí klavíru a violoncella delikátní hauntologické kompozice, v nichž vzpomínají na své vyrůstání na obřím východoněmeckém sídlišti.

Vydavatelství 7k! je odnoží kultovní značky !K7 a specializuje se na současnou hudbu vycházející z tradic klasiky. Doménou jsou experimenty a inovace. Ve čtvrtek 10. března se na showcase 7k! představí trojice hudebníků Niklas Paschburg, Simon Goff a Rubin Henkel, kteří – každý po svém – míchají moderní klasiku s ambientem nebo elektronikou.

Potřetí se do Paláce Akropolis vrátí ve středu 16. března britský projekt Rival Consoles a to s novým materiálem aktuálního alba Overflow. V jeho hudbě se potkává přímočarost ostrovní klubové scény se sofistikovaností moderní vážné hudby, shoegaze, ambientu, minimal techna i filmové hudby. Spectaculare přivítá v ten samý večer i britského producenta Lone, patřícího více než dekádu mezi špičku klubových beatmakerů na ostrovech.

Americký producent dj poolboi, jehož lo-fi houseové tracky odráží melancholii generace Z, vystoupí 25. března. Sbírá miliony poslechů na internetu a nenápadně přepisuje DNA klubové hudby. V tvorbě čerpá z estetiky „lo-fi hip hop“ kanálů na YouTube, jeho emo-house tracky jsou podobně uklidňující. Žádný div, že si svůj průlom zažil v prvních měsících pandemie, kdy poptávka po této hudbě byla nejsilnější. dj poolboi dělá taneční hudbu pro generaci introvertů a outsiderů.