ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17063 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Španělský malíř Aryz, ikona streetu, vystavuje ve Ville Pellé

0 jsk 23.5.2024

Přední španělský malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod jménem Aryz se poprvé představí v České republice. Galerie Villa Pellé v Praze nabízí výběr z jeho aktuální série Vestigio, která vzniká průběžně od roku 2021. Výstava je přístupná od 22. května do 30. června.

Pětatřicetiletý Aryz je považován za jednu ze zásadních osobností světového street artu. Začínal jako autor graffiti, později však vyměnil sprej za štětec a po celém světě realizoval monumentální muraly, ohromující, desítky metrů vysoké nástěnné malby charakteristické tlumenou barevností a postavami v pohybu a v nadživotní velikosti.

Aryze, který má na Instagramu více než 300 tisíc sledujících, inspirovala díla španělských mistrů Francisca Goyi a Diega Velázqueze i umělců Nové lipské školy v čele s Neo Rauchem stejně jako pohybové studie průkopníka fotografie Eadwearda Muybridge a chronofotografa Étienna-Julese Mareye.

Aryz sám sebe definoval jako umělce posedlého převáděním pohybu do statického obrazu. Jeho postavy tančí, perou se, přetahují, zápasí mezi sebou – a i sám umělec se prý na každý nový obraz psychicky a fyzicky připravuje jako na sportovní klání, které v jeho případě trvá až několik dní. Zatímco Aryzova předchozí série Pugna (2019) přibližovala témata odporu, boje, smutku, melancholie a násilí spjatého s autoritativním frankistickým režimem ve Španělsku, aktuální série Vestigio je svými tradičními kompozicemi, ale i výběrem motivů klasičtější. V minulosti se Aryz soustředil na vzájemné interakce osob, nyní je základem jeho děl jednoduchý centrální motiv, který přitahuje naši pozornost a vede ji k jednotlivým detailům malby.

„Klíčovým tématem monografické výstavy Vestigio je titulní slovo, které můžeme přeložit jako pozůstatek. Jako hlavní kompoziční nástroj zde slouží právě ostatky – ať už je představují části končetin, anatomické odkrývání tělesných vrstev anebo přímé citace historických obrazů. Je zřejmé, že Aryzův malířský svět je plný historie, emocí, napětí a krásy,“ přibližuje současná umělcova témata jeden z kurátorů výstavy Michal Stolárik.

„Aryze považuji za malíře, který bude v následujících letech udávat evropské malbě směr. Jeho obrazy jsou neobyčejně silné. Jsou vizuálně přitažlivé a zároveň silné svým obsahem. Myslím, že jeho výstava v Praze zanechá na české výtvarné scéně hlubokou stopu,” dodává druhý z kurátorů malíř Lubomír Typlt.

Tagy: