ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15863 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Souboj o premiéru Trabantem do posledního dechu vyhrálo kino v Havířově

0 Richard Winter 12.2.2016

Už od půlky prosince soutěžilo 61 českých kin o premiéru filmu cestovatele Dana Přibáně Trabantem do posledního dechu. V internetovém hlasování, ukončeném 10. února, zvítězilo s bezmála dva a půl tisíci hlasy kino Centrum v Havířově. Na druhém místě skončilo se ztrátou téměř 500 hlasů brněnské kino Scala a jako třetí pak kino Orion v Hradci nad Moravicí. Slavnostní předpremiéra za účasti několika tvůrců filmu a členů expedice se uskuteční v havířovském kině Centrum už 10. března.

Havířovské kino Centrum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a jeho diváci se podle programové ředitelky kina Dagmar Hladké o dění v něm aktivně zajímají. Členkou devítičlenné expedice z Austrálie do jihovýchodní Asie byla i havířovská rodačka Dominika Gawliczková, která absolvovala půlroční výpravu na čezetě.

Režisér Dan Přibáň svým novým filmem navazuje na předchozí divácky úspěšný snímek Trabantem až na konec světa o cestě Jižní Amerikou. Tentokrát se svým týmem vyrazil z Austrálie přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii až do Thajska. Netradiční výpravy se letos zúčastnili také dva lidé na vozíku. Výprava jela dvěma trabanty, tradičním polským fiatem přezdívaným „maluch“, na motorce Jawě 250 a rodačka z Havířova řídila ČZ 175.

„Bylo to náročné už jen tím, že jsem jela na staré čezetě, se kterou jsem do té doby neměla žádné zkušenosti. Byly i nějaké pády, po kterých bylo těžké pokračovat, ale vždycky jsem se překonala a sedla na to znovu. Největší výzvou ale bylo vydržet na cestě v páru s Danem, někdy to bylo na zabití, ale když skončíte v indonéské nemocnici na kapačkách, jste fakt rádi, že tam je. A že si Havířov vybojoval svou premiéru mě překvapilo, netušila jsem, že mám ve svém rodném městě tolik fanoušků, ale o to víc se těším, až tu naši půlroční jízdu v kině uvidím,“ uvedla členka expedice Dominika Gawliczková.

Do distribuce po celé České republice film vstoupí 17. března. Distributorem „Trabanta“ je společnost Aerofilms, která internetový boj o místo premiéry pořádala už potřetí. V minulosti se tak stalo v rámci distribuce filmů Alois Nebel a Nymfomanka.