ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6546 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soška Oscara za film Občan Kane byla vydražena za téměř 17 milionů korun

0 Redakce 22.12.2011

Soška Oscara, kterou dostal Orson Welles v roce 1942 za film Občan Kane, byla v úterý vydražena za 861.000 dolarů, což představuje téměř 17 milionů korun. Podle mluvčího aukčního domu Nate Sanders, kde sošku dražili, se přihlásili zájemci z celého světa včetně iluzionisty Davida Copperfielda.

Režisér, herec a scénárista Welles (1915-1985) získal od Akademie filmového umění a věd jen jediného Oscara (za scénář) a jedno čestné ocenění. Občana Kanea natočil v 25 letech a ztvárnil navíc hlavní roli mediálního magnáta. Předobrazem mu byl americký nakladatel William Randolph Hearst. Film byl na Oscara nominován v devíti kategoriích. Sošku Oscara později daroval Graverovi, který se podílel na Wellesových filmech.

O sošce, jež byla oceněním za scénář, se dlouhá léta myslelo, že je ztracená. Objevila se v roce 1994, když se ji filmař Gary Graver pokusil prodat. Zabránila tomu nejmladší Wellesova dcera Beatrice.

Copperfield, jehož nabídka byla v aukci převýšena jinými, řekl, že Wellese obdivuje nejen za jeho kinematografické úspěchy, ale i za to, že i on byl "kouzelník".

Jméno nového majitele sošky aukční síň nesdělila. O vzácné filmové sošky bývá velký zájem. Například Michael Jackson v roce 1999 zaplatil 1,54 milionu dolarů za sošku Oskara udělenou za produkci filmu Jih proti Severu v roce 1939.

rwi