ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6511 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Solomon Burke zemřel na letišti v Amsterdamu

0 Redakce 11.10.2010

Solomon Burke, sedmdesátiletý  americký zpěvák a hudebník, zemřel v neděli dopoledne na letišti Schiphol v nizozemském Amsterdanu, kam ten den přiletěl z Los Angeles. Informovala o tom tamní policie. V úterý měl vystoupit v jednom klubu nizozemské metropole. Příčina jeho náhlého úmrtí zatím není známá.

Burke byl jednou z velkých osobností světové hudební scény. Byl nositelem přídomku „Král rocku a soulu“. Jeho největšími hity byly Cry To Me či Everybody Needs Somebody To Love. Byl držitele ceny Grammy.

Debutoval na počátku šedesátých let svou verzí hitu Just Out Of Reach (Of My Two Open Arms) z repertoáru Patsy Cline. Jeho skladba Cry To Me se na hitparádové pozice dostala hned dvakrát, v šedesátých a osmdesátých letech. Poprvé to bylo poté, kdy vyšel její originál, podruhé když byla ústřední písní z filmu Dirty Dancing. Kompozici Everybody Needs Somebody To Love zase měli ve svém repertoáru mnozí jiní interpreti, mimo jiné i Rolling Stones. Naposledy se objevila ve filmu The Blues Brothers z roku 1980.

První album nazvané  prostě Solomon Burke vyšlo v roce 1962. V roce 2001 byl zpěvák uveden do Rock And Roll Hall Of Fame. O rok později nahrál skvěle přijaté album Don’t Give Up On Me, na němž hostovali mimo jiné Bob Dylan, Tom Waits, Elvis Costello a další. Právě za ně dostal cenu Grammy.

JŠp