ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26221 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

SOČR s Honzákem, Ratajem a Törökem

0 jsk 7.11.2023

Další koncert z cyklu Nové horizonty bude příležitostí k vykročení do sfér hudby jazzové, elektronické i akustické. Rozhlasoví symfonikové tady spojí síly s předními tvůrci a interprety z daných oblastí.

Kontrabasista Jaromír Honzák, držitel pěti cen Anděl, se na české jazzové scéně pohybuje od osmdesátých let. Na jeho vlastních projektech se podíleli jak zahraniční, tak významní tuzemští hudebníci: kytarista David Dorůžka nebo pianisté Beata Hlavenková a Vít Křišťan. Vede svou kapelu Jaromír Honzák Quintet, je členem několik dalších formací. Dlouhodobě se věnuje pedagogické činnosti – vyučuje hru na kontrabas a jazzovou improvizaci. Skladbu The Blues of a String Hanging in the Wind napsal pro jazzové kvinteto a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Se zvukem symfonického tělesa se spojuje poprvé.

Základem je stejnojmenná kompozice, která vznikla pro jazzové a smyčcové kvarteto v roce 2008. O Honzákově albu Little Things, na kterém byla ona skladba tou poslední, se tehdy v recenzích psalo jako o nadpozemských bouřích i čarokrásných nostalgiích. Odborníci také vyzdvihli autorovu erudici i smysl pro uvolněnost, melodickou klenbu a celkovou umělcovu výlučnost, s níž tvoří jazz světové úrovně.

Michal Rataj a Oskar Török navazují v Letters from Sounds na předchozí projekty pohybující se stylově a žárově na pomezí souučasného jazzu a vážné hudby a zvukově těžící z možností hudebních nástrojů a živé elektroniky. Jejich hudební slovník sahá od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby, která je reprodukcí elektroakustické hudby řízenou pomocí reproduktorů rozmístěných v prostoru.