ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8017 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Snímek o Janu Palachovi Hořící keř vyhrál u tuzemských kritiků

0 Richard Winter 27.1.2014

Snímek režisérky Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi Hořící keř se stal nejlepším filmem roku 2013 ve čtvrtém ročníku Cen české filmové kritiky. V klání o nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy proměnil šest z deseti nominací včetně těch hlavních – za film, režii i scénář.

Jeho autor Štěpán Hulík se stal držitelem Ceny RWE pro Objev roku.Ve dvoukolovém hlasování posuzovalo dvaačtyřicet publicistů 26 celovečerních hraných a animovaných filmů a 16 dokumentů. Z nich byl oceněn snímek Bohdana Bláhovce nazvaný Show!

Film Hořící keř, který je dramatem o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnovém Československu, byl oceněn i za kameru Martina Štrby, hudbu Antoniho Komasy-Lazarkiewicze a nejlepší ženský herecký výkon Jaroslavy Pokorné ve vedlejší roli. Film vznikl z trojdílné minisérie televize HBO, která ho loni odvysílala v 15 zemích Evropy, prodala do dalších osmi zemí včetně Itálie, Francie a Skandinávie a v červnu ho uvede do amerických kin, řekla ČTK producentka Tereza Polachová. Za režisérku cenu převzala, neboť Hollandová právě natáčí v Paříži. Snímek je favoritem i v případě Českých lvů.

Psychologické drama Zdeňka Tyce o umírání s názvem Jako nikdy bylo druhým favoritem večera s šesti nominacemi. Nakonec proměnilo dvě, obě za herecké výkony v hlavních rolích pro Jiřího Schmitzera a Petru Špalkovou. Z celovečerních snímků Rozkoš Jitky Rudolfové a Klauni Viktora Tauše nominovaných shodně ve čtyřech kategoriích nakonec zabodoval pouze ten druhý díky hereckému výkonu Jiřího Lábuse ve vedlejší roli.

Jiří Lábus poděkoval při převzetí ceny Spejblovi a Hurvínkovi. Neboť právě jejich představení prý bylo tím prvním, které v divadle viděl – a rozhodl se být hercem. Ceny české filmové kritiky vyhlašuje Sdružení českých filmových kritiků, které je profesní organizací filmových novinářů a publicistů.