ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5376 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Snímek Dánská dívka vypráví o osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění

0 Richard Winter 26.1.2016

Do tuzemských kin 4. února dorazí film Dánská dívka natočená podle působivého románu Davida Ebershoffa napsaného podle skutečného příběhu dánské malířky Gerdy Wegener a jejího manžela Einara, který jako první na světě podstoupil několik operací ke změně pohlaví. Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera (později přijal jméno Lili Elbe) a jeho manželky Gerdy začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.

Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.

Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.

Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?

Autor románu je úspěšný americký spisovatel David Ebershoff žijící v New Yorku, nositel celé řady prestižních literárních cen. Jeho čtyři knihy byly přeloženy do dvou desítek světových jazyků. Přednáší tvůrčí psaní na několika amerických univerzitách a pracuje jako redaktor v nakladatelství Random House.

Tagy: