ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4095 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slza vydala třetí album. Vznikalo částečně v zahraničí

0 jsk 27.4.2020

Dvojice Slza, která již šestým rokem brázdí pódia, vydala v pátek album, jehož název je symbolický – 3. Spojila na něm síly s britskými producenty Oliverem Somem, Eddem Hollowayem a Nickem Atkinsonem. Album, na němž jeho tvůrci pracovali téměř dva roky, nyní spatřuje světlo světa a přináší zcela novou, produkčně svěžejší a autorsky vyspělou Slzu, opírající se výrazně o současný zvuk. Navíc je to první deska, na které se autorsky podílel i Petr Lexa.

O třetí desce začala kapela přemýšlet už na konci léta 2018. Zpěvák Petr Lexa a kytarista Lukáš Bundil přiznávají, že se tehdy rozhodli zkusit pracovat jinak, než tomu bylo při předešlých albech. Shodují se v tom, že práce na albu 3 byla rozdílná hlavně v jejich vlastním přístupu k tvorbě. Nenechali se ovlivnit svou předchozí tvorbou a skládali tak, jak to v danou chvíli cítili.

„Cítili jsme, že pokud nezměníme způsob práce na nových písničkách, nikam se jako kapela neposuneme a přestane nás to dříve nebo později bavit. Rozhodli jsme se tak vystoupit ze všech našich komfortních zón,“ poodhaluje vývoj kytarista Bundil. „Pro mě byl zásadní moment,“ říká zpěvák Lexa, „když tenkrát Lukáš mezi řečí zmínil, jestli taky nechci zkusit skládat. Do té doby měl totiž na svědomí hudbu on spolu s tehdejším producentem a texty pro nás psal Ondřej Ládek.“

O svých autorských začátcích se Lexa svěřuje a říká, že mu před pár lety Igor Timko z kapely No Name poradil, že musí psát a psát. „Prvních sto textů nebude stát za nic, ale ten stýprvní může být hit. Všichni jsme to zažili,“ vzpomíná na radu od Timka.

K nové desce jich vzniklo opravdu mnoho. „Nad některými jsem si lámal hlavu, na druhou stranu pak například texty k písním Žár nebo Odsud tam byly hotové během pár minut,“ odhaluje Lexa a přiznává, že se ve všech deseti textech odráží to, co se mu za poslední rok a půl honilo hlavou.

Oslovení zahraničních producentů se vyplatilo

Slza na předešlých dvou deskách pracovala výhradně v Čechách. S třetí deskou přišla změna, i proto poprvé zkusila oslovit zahraniční producenty.

„Vždycky nás hodně inspirovala aktuální světová pop music. Vzpomínám si, jak jsme pořád řešili, jak je možný, že jim to zní takhle a takhle, a jak to ‘v tom zahraničí’ vlastně dělají. Řekli jsme si, že kdo nic nezkusí, nic nezkazí, a oslovili řadu zahraničních producentů. Jednoduše jsme si udělali seznam současných nahrávek, které nás baví, na internetu našli kontakty na lidi, kteří je dělali, a poslali jim několik našich demáčů. K našemu překvapení se z nich velká část ozvala zpět a ani ne čtvrt roku na to jsme už seděli v letadle do londýnského studia,“ vypráví s úsměvem Bundil.

Proces vzniku desky Slza vnímá jako fantastické dvouleté období plné uvolněnosti, nadšení a radosti z tvorby. Jak v londýnském nahrávacím studiu Edda Holloway, tak v berlínském u anglického producenta Olivera Soma, kam často jezdili skládat a nahrávat, panovala neuvěřitelně kreativní atmosféra. „Nikdo neřešil nic jiného než hudbu, a to i v době, kdy se netočilo a šli jsme třeba jen na oběd nebo procházku po okolí,“ popisuje Bundil.

Tagy: ,