ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5937 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slobodanka Radun dokončila film MY 2

0 Richard Winter 5.11.2014

Vizuálně hravý celovečerní snímek MY 2 české režisérky jugoslávské národnosti Slobodanky Radun (na snímku) vznikal jako indie film. Scénář napsala Slobodanka Radun se spisovatelkou Radkou Denemarkovou, trojnásobnou laureátkou Magnesie Litery, za kamerou stál kameraman oceňovaných videoklipů, dokumentů a reklam Jiří Málek.

Režisérka si do svého týmu vybrala i mezinárodně oceňovaného filmového a reklamního výtvarníka a architekta Petra Kunce nebo kostýmního výtvarníka Josefa Čechotu. Pro většinu zkušených tvůrců jsou MY 2 celovečerním filmovým debutem. U příležitosti premiéry filmu 20. listopadu vydává vydavatelství Mladá fronta stejnojmennou knihu Radky Denemarkové.

Hrdinové MY 2 žijí v Praze. Energie evropské metropole je nenápadným, ale stále přítomným pozadím milostného příběhu, ve kterém se potkávají Ema a Tony. Třicetiletá žena, která nechce tolerovat nevěru svého manžela, začne žít se svým homosexuálním kadeřníkem. Do hlavních rolí milostné romance obsadila Slobodanka Radun Janu Plodkovou a Ondřeje Nosálka.

“Během práce na scénáři vyšlo najevo, že náš příběh je v nějaké formě součástí zkušeností mnoha lidí. Nějakou Emu známe skoro všichni a naslouchat jí nejlépe dokáže asi opravdu jen homosexuální muž. A ten náš je snad první civilní gay v českém filmu,” říká s úsměvem režisérka Slobodanka Radun.

I pro ni jsou MY 2 filmovým debutem. Poté, co vystudovala režii na FAMU, vychovávala dva syny a k práci si odskočila jen občas při spolupráci s televizí nebo během režírování hry Spací vady v Divadle Na Zábradlí. Na hudbě k filmu se podílel Jan P. Muchow, titulní píseň nazpívala Lenny a jednu skladbu pro film napsal a nahrál anglický filmový režisér a hudební skladatel Mike Figgis. Ve filmu dále hrají Jiří Vyorálek, Milena Steinmasslová, Luděk Sobota, Ondřej Malý, Václav Havelka nebo Adam Mišík.

Jednoduchý a originální vztahový příběh MY 2 vznikal poměrně rychle, o vánocích 2012 byla hotová první verze scénáře a dva roky na to, 20. listopadu 2014, vstupuje film do kin. Autorské spojení spisovatelky Radky Denemarkové, která má na kontě úspěšné knihy Peníze od Hitlera, Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla nebo dvojromán Kobold, a režisérky Slobodanky Radun dalo vzniknout výrazně ženskému a řemeslně vyzrálému snímku, který stříhal osminásobný držitel Českého lva Jiří Brožek.

Na hudbě se podílel Jan P. Muchow, titulní píseň nazpívala Lenny a jednu skladbu pro film složil a nahrál Mike Figgis.

Foto: Česká televize