ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6111 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slečna vdova aneb opereta pro tři smysly

0 jsk 24.2.2022

První premiérou souboru opery Jihočeského divadla v roce 2022 bude v pátek 25. února v historické budově Jihočeského divadla inscenace Slečna vdova prvorepublikového skladatele Jána Móryho a s českými texty filmové hvězdy Oldřicha Nového. „Opereta Slečna vdova oplývá nesmírně zábavnou zápletkou a inteligentním humorem, čímž, ruku na srdce, vybočuje z řady běžně uváděných děl tohoto žánru,“ přibližuje dílo šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař.

Poprvé byla opereta uvedena v roce 1935, nicméně i přes úspěch, který zaznamenala, po válce uvedena nebyla, neboť byla považována za ztracenou. Naštěstí se před čtyřmi léty podařilo muzikologům v Banské Bystrici, rodišti Jána Móryho, dílo rekonstruovat a Jihočeské divadlo jej nyní uvádí v novodobé české premiéře, v hudebním nastudování Martina Peschíka a pod režijním vedením režiséra a zároveň sólisty opery Jihočeského divadla Jakuba Hliněnského.

Ten připravil nejen pro premiérové návštěvníky originální pozornost. Hlavní postavu miss Fleurrete budou diváci vnímat hned třemi smysly, kromě sluchu a zraku také čichem. Diváci ucítí parfém, který v roce 1938 používala Adina Mandlová, a který divadlo reinterpretovalo ve vůni Fleurrete. Třicátá léta v parfumářství patřila komponování květinových esencí s nově objevenými molekulami, jimiž proslul i nejslavnější parfém všech dob, Chanel N°5. Parfém si budou moci diváci zakoupit během každého představení.

Premiérou Slečny vdovy opouští soubor opery v této divadelní sezóně prkna Jihočeského divadla. V dubnu uvede v Klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí velikonoční koncert Verdiho Requiem a v srpnu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově scénické provedení Händelova oratoria Mesiáš, oboje pod taktovkou nového šéfdirigenta divadla Davida Švece.