ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14056 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slavný režisér Ljubimov se rozloučil s diváky Na Tagance

0 Redakce 4.7.2011

Slavný režisér Jurij Ljubimov se na konci minulého týdne rozloučil s diváky v moskevském Divadle Na Tagance, které řídil od jeho založení v roce 1964. Důvodem odchodu třiadevadesátiletého režiséra z postu ředitele a uměleckého šéfa k 15. červenci jsou jeho dlouhodobé spory s herci. Ty vyvrcholily při nedávném hostování divadla v Praze sporem o jejich honoráře.

Ljubimov prohlásil, že Taganka pro něj skončila a že není návratu. Přiměl ho k tomu skandál při hostování v Praze, kdy herci odmítli hrát, dokud nedostanou honorář. Režisér honoráře vyplatil a zároveň oznámil, že z divadla odejde. Nevyloučil, že si otevře vlastní scénu v zahraničí. Herce kritizoval za lenost a touhu po penězích.

Herci naopak tvrdí, že Ljubimov v posledních letech proměnil v diktátora a choval se hrubě k hereckému kolektivu. Za problémy údajně stojí Ljubimovova žena Katalin, původem Maďarka, která působí na Tagance 25 let a prý to byla ona, kdo divadlo v poslední době řídil.

Ljubimov patří k velkým osobnostem evropského divadla minulého století. Svými inscenacemi neustále provokoval vládnoucí sovětskou moc. Série zákazů jeho představení vyvrcholily jeho propuštěním z divadla a vyhoštěním ze Sovětského svazu. V roce 1983 byl zbaven sovětského občanství. Režíroval poté po světě jako izraelský občan, vrátit do vlasti se směl až v době sovětské "perestrojky" v roce 1988.

rwi (foto: www.kremlin.ru)