ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16009 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slavný Munchův Křik jde do dražby

0 Redakce 22.2.2012

Jediná kopie slavného obrazu norského malíře Edvarda Muncha Křik držená v soukromých rukou půjde do dražby. Aukční síň Sotheby´s odhaduje, že by dílo mohlo být prodáno za více než 80 milionů dolarů. Aukce se uskuteční 2. května v New Yorku. Dílo vlastní norský obchodník, jehož otec byl přítelem, sousedem a příznivcem Muncha.

Podle viceprezidenta společnosti Sotheby´s a šéfa newyorského oddělení pro impresionismus a moderní umění je Křik jedním z nejvýznamnějších uměleckých děl držených v soukromých rukou. Současný majitel oznámil, že zisk z prodeje by měl jít na výstavbu nového muzea, centra umění a hotelu na jeho farmě v Norsku.

Známé dílo pochází z roku 1895 a bylo vytvořeno ve čtyřech kopiích. Pouze tato jediná je stále v soukromých rukou. Křik patří k nejznámějším obrazům malíře a grafika Edvarda Muncha, který se narodil v roce 1863 a patří k hlavním představitelům expresionismu. Ústředním tématem jeho děl je člověk s pocity úzkosti a prázdnoty. Melancholie a ohrožení čiší i z jeho krajinomaleb.

Umělec, který zemřel v roce 1944, vytvořil kolem 1100 maleb, 18.000 grafických listů, 4500 kreseb a akvarelů a šest soch. Své rozsáhlé dílo odkázal Oslu.

rwi