ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5673 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slavné album kapely Olympic vychází v reedici

0 jsk 21.4.2020

Vychází nová, výpravná reedice alba skupiny Olympic nazvaného Prázdniny na Zemi…? Navazuje na předchozí dvě jubilejní reedice Olympiku. „Bylo to nejúžasnější období, které jsem v Olympiku zažil, i když vztahy v kapele idylické rozhodně nebyly,“ vrací se v paměti Petr Janda do dob vydání kolekce, tedy roku 1980, kdy se stal zásadní přelom nejen v hudebním směřování jeho kapely.

„Album vzniklo v době, kdy Olympic byla v podstatě popová skupina s repertoárem, který by žádná rocková grupa nehrála ani omylem. Sedmdesátá léta s námi prostě zatočila. V roce ‘79 jsem se ale opět skamarádil se Zdeňkem Rytířem, a jak jsme tak kuli plány, co dál, on na mě vystřelil větu, že už nechce psát jednotlivé písně, ale že chce udělat jedno celé album, jako projekt, tedy desku, koncertní provedení a televizní zpracování. Vrhli jsme se na to naprosto šíleně. Rytíř mi dal devět témat – říkali jsme z legrace, že Beethoven napsal taky jen devět symfonií – a já jsem je opatřil hudbou. Nikdy jsem nic takového nedělal. A jak mě to bavilo! Měl jsem ke skládání k dispozici elektrickou kytaru, mikrofon, dva synťáky, krabici, do který jsem kopal, a kazetový magnetofon. Na tento ‚skladatelský stroj‘ jsem to celé složil.  Hrálo to asi šíleně, už to bohužel nemám, ale bylo z toho cítit něco mimořádného, všichni byli nadšeni,“ vzpomíná Janda.

Jeho slova o něčem mimořádném dokládá jak ekologické téma i Rytířovy texty, které u nás byly tehdy lehce provokativní, tak to, jak výrazným písmem je album zapsáno v paměti fanoušků. Prázdniny na Zemi…? sice nevygenerovaly jasný hit, ale o to je to počin hudebně kompaktnější a posluchačsky intenzivnější. Samostatnou kapitolou pak bylo koncertní provedení nahrávky, které bylo v tehdejších podmínkách něčím naprosto unikátním.

„Scénu jsme si stavěli sami, technika nám to odmítla dělat. Jednou si Milan Broum ošklivě přiskřípnul prst do těch trubek. Hráli jsme Prázdniny v druhé polovině programu.  Když šla opona nahoru, tak na jevišti nebylo nic, jen jeden stojan s mým mikrofonem. Pak se to postupně začalo otevírat. Na konci se opakovala stále stejná melodie, a v jednom momentě jsme přestali hrát a vše zhaslo. Když se rozsvítilo, my jsme stáli na forbíně a čekali jsme na potlesk. Publikum bylo ohromeno…,“ přibližuje Petr Janda koncerty, které Olympic hrál ve složení Janda (kytara, zpěv), Miroslav Berka (klávesy), Milan Broum (basová kytara) a Petr Hejduk (bicí).

Tagy: ,