ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20249 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slavná muzea jsou přístupná online

0 jsk 21.1.2021

Světová muzea zůstávají zavřená a jsou přístupná pouze online. Díky tomu lze prohlídky absolvovat z pohodlí domova, lidé se vyhnou čekání i davům a u děl se lze zdržet lhostejno jak dlouho. Podle online platformy Google Arts & Culture dnes virtuální prohlídky nabízí více než dva tisíce muzeí a galerií v celém světě. Mnohdy jsou bezplatné, někde je naopak třeba vstupné zaplatit.

Některá zpřístupnila jen část expozice, mnohé pro návštěvníky připravila i audioprůvodce s nahraným odborným výkladem. Několik muzeí a galerií umožňuje virtuální pohyb ve svých prostorách, jinde prohlídku omezili pouze na prohlížení jednotlivých exponátů či výstav.

Dostat se například do pařížské Louvru během turistické sezóny znamená dlouhé čekání ve frontě, což mnoho lidí odradí. Z tohoto hlediska je online návštěva mnohem jednodušší. Monu Lisu, světoznámé dílo Leonarda da Vinci, si takto lze prohlédnout z menší vzdálenosti. Slavné muzeum na internetové stránce nabízí nejen rozsáhlý digitální archiv svých sbírek, ale i virtuální prohlídky, například expozice z Egypta.

Ve Vatikánských muzeích se díky online prohlídce lze pokochat legendární Sixtinskou kaplí, stejným způsobem se dá navštívit i oblíbené Pergamonské muzeum v Berlíně, galerie Uffizi ve Florencii a mnohé další. Dobrým pomocníkem při výběru virtuální prohlídky je i zmíněná platforma Google Arts & Culture.