ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26288 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Slavkovský zámek nabídne příští rok novou napoleonskou expozici

0 Redakce 13.1.2012

Ve Slavkově u Brna vrcholí bude v jízdárnách a vozárnách tamního zámku v únoru 2013 otevřena nová expozice přibližující bitvu tří císařů a Napoleonovo tažení střední Evropou. Nový projekt slavkovského muzea, který bude stát přibližně 70 milionů korun, z větší části uhradí Evropská unie.

Do Slavkova u Brna míří každý rok tisíce turistů, a to především v prosinci na rekonstrukci největšího vojenského střetu, který se odehrál na Moravě. Napoleon v něm 2. prosince 1805 porazil početnější ruské a rakouské šiky. Bitva si vyžádala 20.000 životů.

Přestože je město spojováno s bitvou u Slavkova, současné expozice v jeho zámku se jí věnují jen okrajově. Prezentují rod Kouniců, kterým kdysi toto honosné sídlo patřilo. V novém objektu bude přednáškový sál a expozice. V ní by měli příchozí naleznout nejen vzácné exponáty ve vitrínách, ale i zbraně, helmy a vojenské uniformy, jichž se budou moci dotýkat, případně si je přímo na místě také vyzkoušet. Expozici začnou ve Slavkově tvořit v letošním druhém pololetí.

rwi