ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26051 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skutečný příběh válečné prostitutky

0 jsk 3.6.2022

Poprvé se Frida Grünfeldová objevila v policejních záznamech na jaře 1931. Byla Židovka a prostitutka, navíc podezřelá ze špionáže. Co vše zažila před válkou i během ní? Její vnučka, novinářka Nina Grünfeldová, osudy své babičky rozklíčovala a popsala v knize Frida. Ta nyní vychází v českém překladu Kateřiny Krištůfkové s laskavou finanční podporou norské nadace Norla v nakladatelství Cosmopolis. Autorka Nina Grünfeldová ji českým čtenářům představí osobně na letošní Světu knihy.

Frida se narodila roku 1908 v Rakousko-Uhersku ve vesničce Leles a od mládí se potulovala po mnoha různých městech střední Evropy. Jako nevěstka se musela neustále stěhovat a trvale byla v hledáčku policejních orgánů. V lednu 1932 porodila v Bratislavě syna Bertholda, avšak po pouhém týdnu se ho vzdala. Protože chlapcův otec byl neznámý, čekala Bertholda náhradní péče. Jeho katoličtí pěstouni, kteří včas rozpoznali vážnost situace, zařídili, aby v roce 1939 mohl jako dětský uprchlík odejít do Norska, díky čemuž válku přežil a posléze se stal jedním z nejznámějších norských psychiatrů, soudním znalcem a profesorem sociálního lékařství.

Nina F. Grünfeldová, Bertholdova dcera, pátrala usilovně ve slovenských, českých, maďarských, ukrajinských i německých archivech. Z výslechových protokolů, soudních záznamů a dalších archivních materiálů dokázala shromáždit drobné střípky informací, které trpělivě skládala v celkový obrázek. Ze získaných dokumentů vyplynulo, jak se policejní smyčka kolem její babičky stahovala čím dál víc. Státní orgány po takových lidech jako Frida pásly. A pak se ke všemu k moci dostali nacisté.

Skutečný příběh odehrávající se v předválečném a válečném Československu je emotivním vyprávěním o sounáležitosti, stesku a ztrátách. Autorka v něm zcela otevřeně líčí pohnuté osudy svého otce, a ještě pohnutější osudy své babičky. Její kniha se právem řadí k významným svědectvím o holocaustu.