ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25703 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skupinu Shalom připomíná kompilace Až jednou vydaná k 30. výročí vzniku

0 jsk 2.5.2022

Shalom byl domácí hudební fenomén první poloviny devadesátých let trhající rekordy prodejní i hitparádové. Nyní ho připomíná kompilace Až jednou (30th Anniversary Best Of). Seskupení Petrů Muka, Kučery a Honse doprovázené výraznými ženskými vokály patřilo od roku 1992 po dobu několika let k absolutní špičce domácí pop music.

Shalom byl původně zamýšlený jako projekt Petra Muka a Petra Kučery, ve kterém našly uplatnění písně nehodící se pro jejich domovský Oceán. „Považujeme se za dobré a důležité a chceme jim dát šanci. Tentokrát jsou výsledkem diskusí a kompromisů jen dvou lidí se všemi přednostmi i zápory této skutečnosti. Chtěli jsme sevřenější formu písní a větší prostor pro vokály,“ řekl tehdy k nové platformě v jednom z rozhovorů zpěvák a skladatel Petr Muk.

A Petr Kučera dnes dodává: „Rád bych s Petrem natočil ještě deset Shalomů. Osvobodili jsme se tehdy spolu k novému vnímání hudby bez oceánské minulosti. Petr si byl silně jistý, dostali jsme plnou podporu u vydavatelství. To byl obrázek svobody devadesátých let. V onom čase jsem si myslel, že to neskončí.“

Zakrátko z projektu vyrostlo hudebně a pěvecky silné seskupení tří Petrů (Muk, Kučera a Hons – dvorní textař) a tří Jan (Feriové, Badurové a Benetové). Postupně se na postu vokalistek vystřídalo několik dalších zpěvaček. Bez nadsázky se Shalom stal fenoménem s řadou úspěšných hitů přirozeně líbivých, ale nepolopatických, naplněných mimo jiné mystikou a biblickými odkazy, doprovázenými statisícovými prodeji hudebních nosičů a vyprodanými turné.

„Shalom byl pokračováním upřímného přátelství mezi těmi, kteří se podíleli i na Oceánu, další hudební spoluprací, která oslovila mnoho posluchačů tehdejší doby. Až jednou, Slunce, Bonsoir mademoiselle Paris. I dnes je na co vzpomínat a je pořád aktuální cítit sounáležitost s tím, co jsme pro naše fanoušky vytvořili,“ podtrhuje mimořádnost skupiny a její tvorby Petr Hons.

Tagy: