ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8950 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skupina Ztohoven umístila na Staroměstské náměstí další kříž

0 Redakce 23.6.2011

Umělecká skupina Ztohoven, která se proslavila mimo jiné díky akci, při níž se před několika lety napojila simulovaným atomovým výbuchem do vysílání televize, opět vyvolala rozruch. Tentokrát tím, že 20. června, den před 390. výročím popravy a uctění památky 27 českých pánů, umístila na pražské Staroměstské náměstí další, 28. kříž. Členové skupiny tím chtějí vyvolat debatu nejen o historii, ale i současnosti, a poukázat na význam podobných památníků.

Jednoho kříže navíc si za tři dny téměř nikdo nevšiml. Podle členů skupiny Ztohoven další kříž k ostatním patří, má totiž připomenout památku Martina Fruvajna z Podolí, který ještě před popravou spáchal sebevraždu a stať byl posmrtně. Podle nich je tak historií neprávem opomíjen. Podle některých historiků je umístění 28. kříže opodstatněné, protože 27 českých pánů bylo ve skutečnosti osmadvacet.

Na Staroměstském náměstí v Praze bylo popraveno 27 předních účastníků českého stavovského povstání proti Habsburkům 21. června 1621. Stalo se tak po porážce stavů v bitvě na Bílé hoře v roce 1620, která ukončila českou reformaci 15. a 16. století prosazující v českých zemích zásadu náboženské snášenlivosti a tolerance. Následně Čechy opustily tisíce exulantů, mezi nimi například Jan Amos Komenský.

rwi