ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7479 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skupina Vesna oslavuje na svém druhém albu ženskost i muže

0 jsk 8.10.2020

Skupina Vesna vydá druhé album. Pod názvem Anima se na trhu objeví v pátek 9. října. Tvorba kapely je směsicí snového popu a folku. Na novém albu se zaměřuje na archetypy zvířat a symboliku noční oblohy. Zvířata jsou pro ni symbolem přirozenosti, ale i dravosti, a hvězdy jsou odrazem nás samotných. Stěžejním tématem je pak pro Vesnu tělo ženy a vnímání sebe sama a také vyvážení mužsko-ženských světů.

„Chtěly jsme v klipu ukázat své jizvy, kila navíc, malá prsa nebo přílišnou hubenost. Každý asi zná, jaké je to být terčem kritiky a soudů. Byla to výzva ukázat své tělo i s partiemi, se kterými nejsme úplně v pohodě. O to větší smysl v tom ale vidíme a doufáme, že to povzbudí normální dívky a ženy,“ vysvětluje Patricie Fuxová, autorka většiny skladeb na albu.

K tomuto tématu odkazuje i obrazové ztvárnění písně Na dračích perutích, které skupina natočila s režisérem Milanem Vopálenským. Skladba je inspirovaná setkáním s Lilií Khousnoutdinovou, která se mj. zabývá studiem historie. „Lilia mi tenkrát vyprávěla o symbolice.  Drak unášející mladou dívku je o odvaze vystoupit ze své komfortní zóny, o následování svého srdce navzdory tomu, co si společnost myslí. Tohle je myslím téma, které provází nejen nás nebo Lilii, ale každého člověka,“ dodává Patricie.

Obal alba Anima je výtvarným dílem Míly Fürstové, která se proslavila především díky své práci na albu Ghost Stories skupiny Coldplay. „Vesna mě nadchla nejen svou hudbou, ale také přemýšlením. Obrovsky důležité při mém rozhodování bylo i to, že jsem z Patricie a celé skupiny cítila hluboké zapálení pro to, co dělají, v kombinaci se schopností tvrdě na sobě pracovat. Líbí se mi velmi precizní a imaginativní způsob, jakým se prezentují, i to, že vycházejí z české tradice. Ve Vesně zkrátka vidím silné mladé ženy, které mají co říci. Ženy, které ve svém umění oslavují ženskost, ale nikdy ne v konfliktu s mužstvím. Vlastně oslavují lidský život a všechny zázraky s ním spojené, a to je přesně to, v co jako umělec věřím i já,“ řekla výtvarnice.

Tagy: ,