ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7687 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skupina Čechomor neklesá na mysli a vydává Radosti života

0 jsk 5.11.2020

Čechomor se ani v nelehké době nehodlá poddat smutkům a vydává studiovou novinku Radosti života. Album bude uvedeno v pátek 6. listopadu. František Černý a Karel Holas na něm pracovali zejména v coronavirové době, která skupinu uzamkla ve studiu. Vybrali na ně skladby, které chtěli zpracovat už dávno.

„Původně jsme chtěli nahrát album ze skladeb, které jsme si už dávno schraňovali ve svých šuplících, ale protože jsme ve studiu trávili několik měsíců téměř nepřetržitě, vzniklo neplánovaně i hodně nových písniček,“ říká Karel Holas, houslista a zpěvák Čechomoru.

K lidovým písním v typických „čechomorských“ úpravách připojili zhudebněnou báseň Františka Gellnera Napsala mi psaní. Další lehce netypickou skladbou je i písnička Pijácké mravy, kterou František Černý objevil v knize Středověké písně cechu žákovského. „V době, kdy jsme nemohli koncertovat, jsem měl konečně čas uklidit v garáži, a právě tam jsem našel zastrčenou knihu Středověké písně cechu žákovského. Najednou jsem zjistil, že středověká poetika je velmi blízká poetice lidových písní,“ vysvětluje Černý.

Po dlouhé době se jako hráč na albu Čechomoru podílel i jeho bývalý člen Radek Pobořil, který během léta se skupinou odehrál více než třicet koncertů.

Obal tvoří svébytnou složku celého titulu. Je na něm použit obraz přítele Karla Holase a Františka Černého, malíře a ilustrátora Jindry Čapka. Speciálně pro obal alba pak tento výtvarník světového renomé domaloval motiv na jeho zadní stranu. „Zajímavé je, že obraz, jehož reprodukce tvoří titulní stranu alba, vznikl dávno před tím, než nastala celá koronavirová krize. Když jsme ho poprvé uviděli, bylo nám jasné, že odpovídá jak době, ve které jsme se nechtěně ocitli, tak vlastně obsahu našeho nového alba,“ poznamenává František Černý.

Tagy: ,