ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15031 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Skotská poslankyně navrhla oficiálně uznat zásluhy AC/DC

0 Redakce 23.12.2008

Když v příštím roce dorazí do Skotska v rámci turné k podpoře svého nového alba Black Ice, budou AC/DC nejspíš uvítáni jako královské osoby – nejen protože zakladatelé kapely pochází z této země legend, kde pomalu každému v těle koluje královská krev…

Poslankyně Skotské národní strany Christine Grahame vnesla do parlamentu návrh na uznání zásluh australských rockerů, jejichž světový úspěch přispěl také šíření slávy Skotska a jejichž hudba inspirovala řadu dalších skotských muzikantů. Návrhem, který sama pojmenovala  „AC/DC, We Salute You,” Grahame vyzývá současně poslance v Holyrood, aby podnikli kroky k uznání skotských kořenů skupiny. „Domnívám se, že si již dlouho zaslouží uznání své vlasti za velký hudební přínos," prohlásila Grahame, která dále zdůraznila, že se kapela ke svým kořenům vždy hrdě hlásila. Její první frontman Bon Scott, který v roce 1980 zemřel na otravu alkoholem (ve věku 33 let), byl také Skot – narodil se v Kirriemuiru, kde se dnes nachází jeho pamětní deska – a měl podle ní vždy „silné vědomí o své identitě”, patrné už z „tetování Scotland forever na ruce”, i z jeho „hry na skotské dudy v It's a Long Way to the Top“. 

Kytarová dvojice, bratři Angus a Malcolm Young se zas narodili v Glasgow, ale v roce 1963 jejich rodina odstěhovala do Austrálie. Když pak pět let po svém vzniku AC/DC hráli v roce 1978 v Glasgow, „byla celá kapela oblečena v dresech skotského národního mužstva, jelikož se koncert konal těsně před finále Mistrovství světa ve fotbale. Bylo by vhodné, kdyby totéž učinili, když v červnu příštího roku vystoupí na stadiónu Hampden,” argumentovala dále svůj návrh čtyřiašedesátiletá Grahame, která sama původem není Skotka, ale Angličanka, přesto byla v roce 1999 zvolena do parlamentu, aby zastupovala zájmy Jižního Skotska. „I po 35 letech jsou AC/DC stále odevzdáni hudbě a dál baví fanoušky na celém světě,“ uzavřela svůj proslov poslankyně.

Za svou kariéru přitom AC/DC prodali na 150 000 000 desek. V roce 2003 byli uvedeni do Rokenrollové síně slávy. A po osmileté odmlce vydali letos na podzim své první album v novém tisíciletí Black Ice. Ovládli s ním čelná místa hitparád v devětadvaceti zemích světa. A prodalo se už více než šest milionů jeho nosičů. K podpoře Black Ice AC/DC už odstartovali rozsáhlé světové turné, v rámci kterého vystoupí právě také v Glasgow na národním stadiónu Hampden Park.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ