ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9586 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sissoko, Segal, Parisien a Peirani naladí posluchače na harmonii sfér

0 jsk 8.4.2024

Kvarteto hudebních hledačů a nomádů Ballaké Sissoko, Vincent Segal, Emile Parisien a Vincent Peirani objevilo na křižovatce svých cest čarokrásnou hudbu, přirozeně čerpající z nejrůznějších hudebních tradic. Včetně těch klasických, jazzových, afrických, orientálních i latinskoamerických. Podělí se o ni 21. dubna v pražském Divadle u Hasičů.

Rovnoprávné kvarteto originálních osobností přitom vzniklo naprosto neplánovaně. Na počátku projektu Les Éganés, „Těch, kteří sešli z cesty“, stála dvě sehraná dua. Malijský hráč na koru Ballaké Sissoko (též Taj Mahal, Rokia Traoré) a francouzský violoncellista Vincent Segal (Cesaria Evora, Elvis Costello, Sting) v roce 2009 nadchli albem Chamber Music, které stejnou měrou těžilo z dávných nápěvů západoafrických griotů nebo třeba z baroka. I jejich další počin Musique de Nuit (2015) byl stejně dobrý. Francouzské duo akordeonisty Vincenta Peiraniho (Richard Bona, Youn Sun Nah, Renaud Garcia-Fons, Michel Portal) a saxofonisty Emile Parisiena (Jan Lundgren, Yaron Herman) zase vydalo zdařilé desky Belle Époque (2014) a Abrazo (2020).

A pak zasáhl muzikantský osud, když svedl čtveřici dohromady na festivalu Les Nuits de Fourvière 2019. Padlo rozhodnutí jen tak si společně zajamovat. A stal se zázrak. Bez předchozí přípravy začala prýštit hudba, která spojila tvůrce dohromady. „Nikdo z nás se neprezentoval, nemusel mít jasno předem, prostě jsme komunikovali. Vše, co vzniklo, jsme nalezli společně,“ popsal Peirani moment fascinace a vrcholného muzikantského prožitku, ze které vyústilo rozhodnutí pokračovat společně. Stejné kouzlo, kdy se schopnosti jednotlivých hráčů a skladatelů synergicky násobí, se dostaví pokaždé, když pánové zasednou k hudebnímu rozhovoru. Do kterého brzy vtáhnou i publikum.